Бобокови плащат 20 млн. евро неустойка ако спортната зала не е готова в началото на 2015 година
Бобокови плащат 20 млн. евро неустойка ако спортната зала не е готова в началото на 2015 година / netinfo

Спортната зала в центъра на Русе ще бъде готова до февруари 2015 година. Това заяви в интервю по Дарик изпълнителният директор на „Проект Русе” Георги Пейчев. Лична гаранция за това са поели собствениците на „Приста Ойл”, братята Пламен и Атанас Бобокови. Ако не приключим до началото на 2015 г. неустойките по договора, които ще трябва да се платят са в размер на 20 000 000 евро, добави Пейчев. Той сподели още, че е скючен договор с фирмата, която менажира зала „Армеец” в София. Заедно с нея и спортаната зала във Варна, ще кандидатстваме за домакинство на европейското първенстов по волейбол за мъже през 2015 година.

В началото на миналия месец Правителството одобри целева субсидия в размер на 2 млн. лв. по бюджета на община Русе за 2013 г. Средствата са за финансиране на неразплатените разходи за изграждане на подземните паркинги на залата. Парите се осигуриха чрез преструктуриране на разходите по централния бюджет.

Средствата от покупката на гаражите ще отидат за довършване на залата. Такова бе изискването на Министерството на финансите, с което се водеха преговори за отпускане на нужните 9 милиона лева от бюджета, с които Общината да стане собственик на гаражите

Вчера депутатът от БСП Добрин Данев съобщи, че са осигурени са още 7 000 000 лв. за дофинансиране на строежа на спортната зала в Русе. „Финансовият министър Петър Чобанов ме увери, че парите ще бъдат отпуснати от Инвестиционния фонд, като приоритетен проект за Русенска област”, заяви Данев.

„Чисто проектно сме напълно готови. На 90% договорите за изпълнение са подписани, бюджетът е строго регламентиран. Сега остава чисто техническата част за усвояване на парите”, обясни Георги Пейчев, изп. директор на дружеството „Проект Русе“, което строи залата. Идеята е, че за да получи парите дружеството то реално продава подземните паркинги на Общината, която пък получава пари за покупката от държавата. Тези гаражи обаче са ипотекирани и имат тежести към различни банки. „80 % от технологичните стъпки за тяхното освобождавне са направени, остава малко за да бъде подписан договор с Общината, който вече е утвърден” увери Пейчев. При добро време работата може да започне още през януари, като най-важно в момента е да бъде покрита залата. Ако залата бъде готова в срок, до началото на 2015 г. , Русе ще може да кандидатсва за домакинство на Европейското първенсто по волейбол