Хоро след зарята бе финалът на тържеството на площад „Възраждане“ послучай Деня на Разград 28 януари.
Също с народна традиция започна събитието, танцьорки от Капанския ансамбъл посрещаха събралите се на площад „Възраждане“ граждани с пита и шарена сол. Новост в ритуала бе присъствието на офицери и курсанти от Висшия военен университет в Шумен. Толкова униформени мъже накуп Разград не е виждал от повече от десетилетие, откак закриха и последното военно поделение в региона. Освен с войнските ритуали курсантите участваха и в поднасянето на венци пред Мавзолея-костница.
Преди него обаче бяха тържествените слова. На трибуната се събраха представители на три държави, освен местната и регионална власт, под надписа „28 януари – Ден на Разград“ се наредиха две делегации от Румъния и консулът на Русия в Русе Татяна Грушко. Дипломатът заяви в словото си, че независимо от политическата конюнктура паметта за страницата от общата история на България и Русия, свързана с Освобождението на България, трябва да се предава от поколение на поколение, за да запазят нашите деца топлите чувства, които свързват народите ни. Представителите на румънските градове-побратими на Разград Кълъраш и Слобозия пък апелираха сътрудничеството между градовете да се задълбочава в икономически и културен план. Тържествени слова произнесоха и кметът на Разград д-р Валентин Василев и полковник Сашо Евлогиев от Националния военен университет-Шумен.
Над половин час продължи поднасянето на венци и цветя пред Мавзолея-костница. Както и миналата година венец беше изпратил Бойко Борисов, но вече не като министър-председател, а като лидер на ГЕРБ, още един национален политически лидер изпрати венец за празника на Разград – Мустафа Карадайъ от ДПС. Имената на двете партии се чуха по няколко пъти на площада, тъй като те почетоха празника и чрез общинските, областни и младежките си структури, както и чрез отделни свои представители. Останалите основни партии също имаха представители на тържеството. На официалната трибуна бяха и водачи на три религии – отец Георги от православната църква, районният мюфтия Мехмед Аля и пасторът на Църквата на Назарянина Николай Колев. Много училища и културни институции също почетоха празника, венец имаше и от футболен клуб „Лудогорец“ и от Детско-юношеската школа на клуба.
След поднасянето на венците имаше пищна заря, последвана от танц на Капанския ансамбъл, който пък продължи с хоро, на което се хвана част от събралото се множество.
Още снимки вижте тук.