"Лудогорец" свали "Левски" от върха
"Лудогорец" свали "Левски" от върха / Радка Минчева
Лудогорец победи с 2:1 Левски в здрав мач от 12-ия кръг на Първа лига и така се изкачи еднолично на първото място в класирането. Попаденията на „Лудогорец Арена“ за разградчани бяха дело на Джоди Лукоки и Вандерсон, а за „сините“ се разписа Станислав Костов.
Двата състава направиха здрав мач, който предложи много футболни емоции, положения и пред двете врати, както и две греди. Първо домакините имаха малшанса да нацелят сглобката на Мартин Полачек след изстрел на Натанаел, докато гостите  бяха спрени от левия стълб на Ренан дос Сантос през вторите 45 минути, когато Габриел Обертан отправи топовен шут. Иначе шампионите контролираха повече играта през първата част, когато достигнаха и до двете си попадения. През вторите 45 минути момчетата на Славиша Стоянови демонстрираха значителна агресия и бяха по-активният тим, което даде резултат.
В заключителните минути на мача играта бе накъсана, а хора от щабовете и на двата състава бяха изгонени от Георги Кабаков.
Преди първия съдийски сигнал бе отдадена почит чрез минута мълчание на фен на Лудогорец, починал при катастрофа. Пламен Петров е основател на фенклуба на тима в Чикаго.
В 4-ата минута се състоя първата по-интересна ситуация в мача. Натанаел отправи коварен шут с десния крак. Топката летеше към долния десен ъгъл на вратата на Мартин Полачек. Тя тупна пред него, но той успя да избие в корнер. Три минути след това Палачек допусна грешка, след като Холмар Ейолфсон му върна една топка. Марселиньо овладя и в последствие намери добре Калаудио Кешеру. Той обаче стреля с по-слабия му десен крак и така Полачек изпълни удар от вратата.
В 11-ата минута Георги Кабаков за първи път в двубоя извади официално предупреждение. Милош Цветкович влезе много грубо в краката на Натанаел, атакувайки една топка. Десният бек докосна топката, но кракът му бе вдигнат високо и закачи около коляното бранителя на разградчани. Пловдивският съдия прецени да вдигне само жълт картон в тази ситуация.
След четвърт час игра на Левски направи добра атака. Милош Цветкович отдясно сервира топката на главата на Станислав Костов, който обаче я изкара в аут. В 23-ата минута Станислав Костов проби отляво, след което центрира към намиращия на границата на пеналта Жерсон Кабрал. Светослав Дяков обаче го изпревари и изчисти напред.
В 24-ата минута столичани изпълниха корнер, от който не произлезе нищо. Преди да се стигне до него домакините имаха претенции, че топката е излязла от игра от Станислав Костов, а не от Антон Недялков, а телевизионните повторения показаха, че има резон в претенциите на „зелените“.
Лудогорец вкара топката в мрежата, но попадението не бе зачетено заради маркирана засада. Марселиньо стреля, като Полачек изби. Джоди Лукоки се намираше в положение на засада, като понечи да играе, а страничният рефер вдигна флага си. Секунди по-късно Кампаняро вкара, но не последва прояма в резултата.
„Орлите“ все пак поведоха след 35 минути игра. Натанаел стреля някъде от границата на пеналта, но Полачек не се намеси крайно убедително, като изби в краката на Джоди Лукоки. Последният засече за 1:0. При попадението останаха съмнения за тънка за засада.
Домакините треснаха и греда в 41-ата минута. Натанаел отправи страхотна тупалка леко под диагонал от границата на пеналта. Топката разтресе лявата сглобка на Полачек.
Три минути по-късно Давиде Мариани засече центриране на Милош Цветкович, но Ренан дос Сантос се намеси обещаващо.
Лудогорец наниза и втори в мрежата на Левски в последните секунди да добавеното време на първата част. Вандерсон напредна отдясно и с мощен шут под диагонал прати топката в долния десен ъгъл на Полачек.
Второто полувреме започна с превъзходна ситуация за Лудогорец. Вандерсон, който се намираше около точката за дузпата не успя да засече едно центриране отляво. Така Кешеру успя да стреля, но около половин метър над напречната греда.
Междувременно Левски демонстрира по-агресивна игра, а това веднага доведе до резултат. В 54-ата минута „сините“ намалиха. Давиде Мариани чукна много умело към Габриел Обертан, а той продължи към Хали Тиам, който бе нахлул отляво в пеналта. Дефанзивният полузащитник центрира успоредно на голлинията, а Станислав Костов засече за 1:2.
Лудогорец: Ренан дос Сантос - Натанаел, Антон Недялков, Козмин Моци, Сисиньо - Светослав Дяков (к), Густаво Кампаняро, Марселиньо - Вандерсон, Джоди Лукоки - Клаудио Кешеру
Старши треноьр: Пауло Аутуори
Левски: Мартин Полачек - Милош Цветкович, Давид Яблонски, Холмар Ейолфсон, Иван Горанов (к) - Антъни Белмонт, Хали Тиам, Габриел Обертан - Жерсон Кабрал,  Давиде Мариани - Станислав Костов
Старши треньор: Славиша Стоянович
Стадион: „Лудогорец Арена”
Главен съдия: Георги Кабаков