С хитрини 700 роми оттърваха спирането на помощите
С хитрини 700 роми оттърваха спирането на помощите / netinfo

Голяма част от мъжете роми в Столипиново и Шекер махала, които живеят на семейни начала, но без официален брак, сменят личните си карти и се пререгистрират на друг адрес с цел съпругите им да продължат да получават социални помощи и след изтичане на 18-те месеца максимален срок за подпомагане. Това посочи в предаването Дарик кафе директорът на “Социално подпомагане” в Пловдив Костадин Трендафилов.

Според него над 700 роми в общината са избегнали санкцията за спиране на помощите и чрез други трикове – временно започване на работа за месец-два в края на миналата година и съмнителни удостоверения от ТЕЛК. Социалната служба оспорва около 7% от представените в последния месец удостоверения за намалена трудоспособност. Част от фигуриращите в първоначалния списък 1918 души от Пловдив, на които помощите трябваше да бъдат спрени от 1 януари, умишлено не са се явили в последните месеци на 2007-ма година да отработят задължителните 5 дни. Така след санкционирането им с лишаване от помощ за 2-3 месеца 18-месечния максимален период за подпомагане е бил прекъснат и те ще продължат да получават помощи и тази година, обясни Трендафилов.

С подобни хитрини пловдивчаните, на които от този месец помощите ще бъдат спрени, са намалели почти наполовина – до 893-ма. Голяма част от тях са семейства професионални безработни, които разчитат на държавата 35 – 47 месеца, посочи директорът на “Социално подпомагане”

На съвместна среща с лидерите на малцинствата, общинските фирми и заместник-кмета по социалните дейности Красимир Ангелов идната седмица ще се търсят възможности за разкриване на нови работни места за неквалифицирани работници. Това съобщи директорът на Регионалната служба по заетостта Мария Георгиева. Тя посочи, че в момента в местните бюра по труда предлагат 181 свободни места за хора без образование. За безработни без 6-ти клас има възможност и за включване в курсове за гладачки, общи работници в строителството и други дейности по програмата за субсидирана заетост, посочи Георгиева. Тя подчерта, че досега община Пловдив няма проект по националната програма “От социални помощи към заетост”. Тепърва ще разработваме проект, който предвижда безработни да превеждат деца по натоварените кръстовища край училищата, каза Георгиева.