Държавата ни изостава от гледна точка на потребностите на българския народ. Това заяви в Пловдив зам.-ръководителят на Европейската комисия Кристалина Георгиева. По думите й, за да живеем по-добре, на страната са нужни 4-5 процента икономически растеж. Той може да бъде постигнат с още по-добра усвояемост на средства от европейските фондове, каза още Георгиева. Тя припомни, че миналата година България е била втора по този показател, но по новите програми, по които имаме да усвояваме 32 млрд. евро, има забавяне.
Като основни проблеми на страната зам.-ръководителят на Европейската комисия изтъкна недовършените реформи, работната сила и липсата на добра инвестиционна среда.
Важни са инвестициите в частния бизнес, за които на помощ може да дойде „Плана Юнкер“. В България има три сключени споразумения за изгодно финансиране на малки и средни предприятия. По две от тях вече се работи, третото е на път скоро да бъде довършено.
Днес по-рано евродепутатът Ева Паунова, която е в Комисията по икономически и парични въпроси, съобщи че 220 са одобрените проекти от 25 държави за годината, през която е в сила „Плана Юнкер“. Над 80 млрд. евро са привлечени към частни инвестиции, което и идеята на Европейския фонд за стратегически инвестиции – да стимулира кредитирането на бизнеса. В това отношение целите са две – да има по-облекчено кредитиране и да бъде даден тласък на новите идеи.
Кристалина Георгиева и Ева Паунова са в Пловдив по повод конференцията „План за инвестиции за Европа“.
Чуйте и репортажа в прикачения аудиофайл.