Нов проект за носенето на бурки подготвиха съветниците от Националния фронт за спасение на България в Пазарджик.
Това стана след часове разгорещено обсъждане на двата проекта за промени в Наредбата за обществения ред, забраняващи дрехи, които скриват лицето на публични места. В новия проект са отразени препоръките, дадени в дискусията от граждани.
Главният прокурор: Без значение от религията, всеки трябва да е с открито лице
В новия вариант остава основната забрана за „носенето на публични места на облекло или части от облекло, което прикрива изцяло или отчасти лицето и/или пречи за идентификация или разпознаване на лицата от граждани, органи на реда или технически средства".
Уточнено е, че забраната важи за всички официални институции и обекти на урбанизираната територия, свързана с предоставянето на административни, образователни или обществени услуги, както и на местата за обществен отдих, спорт, култура и комуникации или общодостъпни места. Както и в случай на придвижване, превоз и престой в пътни превозни средства.
Пазарджиклии - единодушно „За" забраната на бурките
Посочени са изключения: ако облеклото се налага по здравословни причини или от професионална необходимост, или ако е с временен характер за спортни, културни или други подобни прояви, както и за домовете на гражданите или в официалните места за молитва на съответното вероизповедание.
В оригиналния вариант изключения бяха предвидени само при работа, за която Кодексът на труда регламентира специални защитни средства и за деца до 14 години при студ под 0 градуса. В тази част проектът на НФСБ понесе доста критики, конкретно бе посочен и пример смаскарадните игри, които в много селища са многовековна традиция.
За първо нарушение глобата е 300 лева. Началният размер е намален, след като в обсъждането бе прието, че 50 лева няма да имат дисциплиниращ ефект, а 500, колкото бе наказанието за първо неспазване, са по-трудно събираеми. Санкцията за всяко следващо нарушение остава 1000 лева.
Забраняват бурките и в Пловдив?
Отпадат обаче глобите за служители и институции, допуснали посетители с прикриващи лицето облекла, след като бе направена забележка, че не може те да носят отговорност за виновно поведение на други хора.
Не е ясно дали текстът ще бъде внесен в настоящия си вид на сесията на Общинския съвет на 27 април. В края на обсъждането участниците се споразумяха двата проекта да бъдат обединени в един, включващ положителните им страни и отговарящ на европейските норми. Вариантът на кмета Тодор Попов е по-предпазлив, предвижда забрана само за общински и държавни институции и обекти. Много от участниците в обсъждането посочиха, че в този си вид той е половинчат и няма да постигне очакваните резултати.