Паркирането в Синя зона с SMS-и ще заработи в Плевен веднага след празничните дни. Това съобщи пред медиите кметът на Плевен проф. д-р Димитър Стойков и уточни, че в града вече се поставят обозначителните табели за новата услуга.
Общинските служители, обслужващи сините зони, ще разполагат с мобилни телефони, с които ще могат да проверяват дали шофьорът на даден автомобил е пуснал съобщение и кога изтича срокът за престой, каквато е обичайната практика.
За удобство за водачите, 10 минути преди края на платения период, от колцентъра ще изпращат и предупредително известие. За подписания от Община Плевен договор за система за СМС паркиране беше съобщено на сесията на Общинския съвет през февруари, като въвеждането на услугата става по предложение на общинското предприятие „Център за градска мобилност".
Процедурата за отдаване на концесия дейността за репатриращ автомобил, или т.нар. "паяк", също е почти готова и предстои обявяването на търг, каза още проф. Стойков. "Отдаваме го на концесия, защото преценихме, че така е най-добре за общината. Парите ще се плащат на наказателния паркинг, концесионерът ще договори каква част от глобата ще бъде за "паяка" и каква ще остане за паркинга и общината". Така най-късно за 1 юни в Плевен ще има и функциониращ "паяк".
Кметът обясни, че е имало идея "паяците" да са два, за да може да се обхване целия областен град, но крайното решение е било само за един. В началото екипът ще се придружава от служители на Пътна полиция, за да се документира всичко и да се избегнат евентуални агресивни реакции на шофьорите. Идеята е да се разчисти основно централната част на Плевен от неправилно паркирани автомобили.
Проф.д-р Стойков даде пример с малките улички и конкретно тази около МОЛ-а, където, ако се наложи да влезе например кола на пожарната, това е невъзможно.Община Плевен се е отказала да купува собствен "паяк", защото цената на един нов е над 100 хил. лв., а втора употреба - около 40 хил. лв. Затова процедурата ще бъде отдадена на концесия.