Румен Петков е за въвеждане на часове по вероизповедание в училище
Румен Петков е за въвеждане на часове по вероизповедание в училище / Дарик Плевен
Румен Петков е "за" въвеждане на часове по вероизповедание в училище
32745
Румен Петков е "за" въвеждане на часове по вероизповедание в училище
  • Румен Петков е "за" въвеждане на часове по вероизповедание в училище

Подкрепата си към идеята за въвеждане на часове по вероизповедание в училище изрази днес в Плевен депутатът от Коалиция за България Румен Петков. Според него това е кауза, която си заслужава защото по този начин на децата и обществото ни ще се даде сила и вяра. Повод за огласяване на депутатската позиция стана отслужения днес в църквата "Света Параскева" молебен за връщане на вероучението като редовен учебен предмет в българското училище.

Според Румен Петков обаче, в часовете по вероизповедание не трябва да се изучава само християнската религия, но и мюсюлманската. Като причина за това той изтъкна притесненията на държавата от внос на краен ислямизъм, който идва тогава, когато не се познава Корана такъв какъвто е, а се провповядва извратено.

Депутатът поясни още, че първо ние като християнска държава трябва да гарантираме на нашите деца - християнчета, възможността да познават религията си. "Поколения наред сме били лишавани от възможност да познаваме християнството и това трябва да бъде променено веднага. Но, ако искаме да предпазим държавата си и нашите мюсюлмани от крайния ислямизъм, ние трябва да им дадем възможност да познават Корана и мюсюлманската религия, такива каквито са" каза депутатът. По думите му, въвеждането на часове по вероизповедание в училище е благородна кауза, която си струва да бъде сериозно обмислена и подкрепена.

Според Румен Петков инициатор за въвеждането на вероучение като учебен предмет трябва да бъде Министерството на образованието и  науката. Друг вариант е предложението за подобно нововъведение да бъде направено и от група народни представители, затова депутатът изрази готовност да участва в такава работна група.

В началото на месец септември Светият синод започна кампания за въвеждане на вероучение в училищата, независимо че и сега в тях се преподава религия по желание на учениците. Мотивите на църквата за въвеждането на този предмет са бездуховността на младото поколение и кризата на ценностите в обществото, която все повече се задълбочава. Според представителите на Светия синод, в часовете по вероучение децата ще се научат да спазват не само човешките, но и божиите закони. Като довод в своя полза служителите на църквата изтъкват факта, че в доста европейски страни вероучението е задължително в училище и като пример посочват Гърция и Румъния.