С тържествена церемония пред паметника на Четвърти пехотен плевенски полк, на 6 септември, Плевен отбеляза Деня на Съединението на Княжество България и Източна Румелия.
Ритуалът по повод 131-та годишнина от историческото събитие почетоха множество плевенчани. В него участие взеха военнослужещи от военните формирования в Плевен, представители на Клуб "Традиция" и Общински Духов оркестър с диригент Пламен Марков.
Сред официалните гости пред паметника бяха кметът на община Плевен Георг Спартански, представители на общинската и областната администрация, народният представител Владислав Николов, областният управител Ралица Добрева, общински съветници, представители на различните политически партии, институции и обществени организации.
Честването започна с панихида, отслужена от свещеници от плевенските православни храмове, след което слово произнесе кметът Георг Спартански.
Той подчерта, че в онези години, само със средствата на дипломацията не би могло да бъде постигнато такова национално обединение, а то е било възможно единствено с енергията, силата, волята и устрема на целия народ.
"За чест и достойнство на българските политици трябва да се каже, че виждайки устрема, ентусиазма на българския народ - хората, които са ги излъчили, те застанаха зад това българско решение - на народа, подкрепиха го и го защитиха по-късно на дипломатическата маса.
Те принудиха Великите сили да се съобразят с нашите желания - българските желания, и с българския национален интерес.
Нека и Бог да помага и нека да ни се случи, решенията за България да се вземат тук - в България, в българския Парламент, а не в чужди кабинети, и след това да ни бъдат спускани за изпълнение.
Когато уважаваш себе си, когато имаш чувство за национално достойнство и си готов да го защитиш с цената на всичко - тогава ще те уважават и другите народи и тогава ще си равен с тях и ще си горд, че си европеец", каза в словото си кметът Георг Спартански.