Отворено писмо до аграрния министър проф. Димитър Греков и до зам.-министър инж. Валентина Маринова изпратиха Българската асоциация за устойчива енергия и Фондацията за околна среда и земеделие.
"Остро възразяваме срещу намерението на МЗХ за премахване на възможността за ползване на технологична дървесина за производство на електрическа енергия", заяви Албена Симеонова, председател на Фондация за околна среда и земеделие - ФОСЗ. Тя допълни, че на заседанието на комисията по темата не са били поканени представители на двете асоциации, които в отвореното си писмо изразяват тревога, че ще бъде допусната неволна грешка, водеща до незаконосъобразност и нецелесъобразност на нормативния акт.
Според тях с намерението на МЗХ се създават предпоставки за ограничаване на конкуренцията на пазара на технологична дървесина като изкуствено се ограничава кръгът на възможните купувачи.
Последното е в пряк разрез със Закона за защита на конкуренцията, тъй като осигурява облагодетелстване на един бизнес за сметка на друг. „Резултатът от това ограничаване на конкуренцията неизбежно ще доведе до изкуствено поддържане на ниски цени на дървесината, изкупувана от търговските дружества, а не на тази от населението, което купува дърва за огрев по ценоразпис.
Според асоциациите, това ще доведе и до зависимост на дейността на държавните предприятия от малък кръг фирми, ползватели на технологична дървесина (като например производството на хартия и други работещи с целулоза предприятия).
Преобладаваща част от този кръг фирми са международни компании, които при неблагоприятна за тях обстановка имат възможността да преместят своите производствени бази извън страната ни, а това ще постави държавата ни единствено в позиция на донор на технологична дървесина за чужбина.
Това съответно ще доведе до изкуственото поддържане на ниски цени на технологичната дървесина, а от там и постъпленията в държавния бюджет ще паднат в пъти.
"Елементрана сметка може да покаже, че подобен род действия може да доведе до минумум 100 млн. лева по-малко приходи в държавния бюджет годишно - средства, които в тази кризисна за бюджета ситуация биха били от изключителна полза", обяснява Албена Симеонова.
Според нея, подобна поправка ще бъде в явно противоречие с Директива 2009/28/ЕО за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и за изменение и в последствие за отмяна на Директиви 2001/77/ЕО и 2003/30/ЕО, където в Параграф 24 Европейският парламент изрично е подчертал, че „Общността и държавите членки следва да насърчават по-широко използване на съществуващите запаси на дървесина".
За да бъде пределно ясен, европейският законодател е посочил в чл. 2 от Директива 2009/28/ЕО, че биомасата представлява продукт от горското стопанство (дървесина), чието именно използване за производство на електрическа енергия се насърчава с цитираната директива", допълва Албена Симеонова.
От двете асоциации изразяват увереност, че МЗХ няма да допусне подобен род картелиране в горския сектор, което ще представлява пряко нарушение на Закона за защита на конкуренцията.