Международно полево учение за справяне с последиците от наводнения се провежда в Монтана от 12 до 15 май. В него участват над 200 пожарникари, спасители и доброволци от седем страни - България, Австрия, Дания, Германия, Испания, Република Северна Македония и Словения.
То се реализира по линия на Механизма за гражданска защита на Европейския съюз и цели да се проверят способностите на екипи от различни държави за реагиране и сътрудничество при справяне с последиците от мащабни наводнения.

По сценарии бедствието е наводнение вследствие на обилни валежи за продължителен период от време. В резултат на това значително са се повишили нивата на водоемите в региона, което е нарушило съоръженията за водоподаване, водоемите са прелели и са залели населени места и критична инфраструктура, която възпрепятства нормалното функциониране на обществото, поясниха от ръководството на учението.
„В случая сме на територията на една от работните площадки, на която има три екипа за пречистване на вода. Съгласно сценария инфраструктурата и водоподаването в региона е компрометирано и е необходимо тези специализирани международни екипи да осигурят пречистена вода за населението, както и за болницата, която е много близо до нас.“, каза пред журналисти комисар Мартин Николов - служител на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.
Екипите на тази работна площадка са от Австрия, Дания и Испания. Те са специализирани в помпането на мръсна вода, в случая от река Огоста, пречистването ѝ по съответните стандартизирани способи и методи, и доставянето й до точките, които местните власти са посочили като приоритетни.

Учението е с активна фаза от 48 часа, но на практика е цяла седмица от понеделник до петък, тъй като е свързано със съответната подготовка преди това и със съответните разбори при края на учението, посочи още комисар Николов.
Той поясни още, че тези три екипа общо могат да пречистят на ден около 700 кубика вода, което е доста сериозно количество. Но предвид нуждите на населението в региона, дори това не е достатъчно. С помощта и на местните структури, които също работят паралелно, се постига необходимото количество, което да минимизира последиците.
Учението има общо над 10 работни места, които според сценария ще бъдат активирани в различни етапи. Също така има екипи от Словения, Молдова и Германия. Те се занимават с изпомпване на вода с голям капацитет и отводняват залетите региони.

Немският екип е специализиран за работа с дронове, които картографират последствията и подпомагат местните власти във взимането на адекватни решения за оперативни действия, каза комисар Мартин Николов.
„Ние правим всичко необходимо да бъдем максимално готови, но виждате, в последните години имаме много примери, че нито една държава и нито една система за реагиране не е достатъчно подготвена сама да се справи с бедствия с особено големи размери“, заяви комисар Николов.
Той допълни, че България има добра готовност да реагира при реални бедствия и през последните години страната ни е помагала в такива ситуации на съседни държави. Според него имаме добро ниво на готовност, но въпреки това трябва да сме подготвени и за вариант, при който нашият капацитет не е достатъчен и да очакваме, че може да получим и международна помощ.

Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) участва в консорциум за организиране на полеви учения за модули, регистрирани по линия на Механизма за гражданска защита на ЕС.
За осми път Центърът за професионално обучение при ГДПБЗН в Монтана ще бъде домакин на подобно международно учение. Тренировъчните съоръжения в Центъра предлагат отлични условия за симулиране на действия при наводнения, земетресения, инциденти с опасни вещества и пътнотранспортни произшествия.