Учителите от селските училища защитават труда си
Учителите от селските училища защитават труда си / Маргарита Петрова

Всяко населено място трябва да има по едно училище - това коментираха преподаватели и директори на учебни заведения в община Дупница, където и тази година ще трябва да има маломерни и слети паралелки. Според едни- причина за малкото деца е демографския срив, според други- лошата материална база.

ОУ „Св. Св. Кирил и Методий"- село Червен брег е едно от учебните заведения с най-малко деца - 74. Преди него в "тъжната класация" е само ОУ „Васил Априлов"- село Бистрица. В Червен брег например, не само в 4 клас има малко ученици, в 6-ти са записани 3-ма, а в 8-ми клас 7 деца. Най-много са в 7 клас - 11. От училището коментираха, че причините за малкия брой деца е демографския срив и лошата материална база. Заради това родители, които имат по добри финансови възможности изпращат децата си на училище в Дупница.

За училищата в село Бистрица и село Яхиново, където беше направен ремонт съвсем скоро и материалната база е добра - причината да няма деца е просто, че раждаемостта е ниска.

И учители, и директори обаче са категорични, че не може да се омаловажава работата на преподавателите в селата. За пример те посочиха резултатите от външното оценяване в 7 клас. От учениците в Червен брег например, всички са издържали изпитите успешно и са се записали в добри училища, в Дупница и София.

„Да се дават критерии за качеството на образованието от хора, които никога не са били с дневник в ръка и не са заставали очи в очи с децата не е справедливо", коментираха още педагози.

Що се отнася до обучението на децата в слетите паралелки един добър педагог винаги може да си разпредели времето така, че всяко дете да получи внимание и знания - категорични са преподавателите от училищата в малките населени места.