Те настояват за увеличение на заплатите и за по-добри условия на труд
Социалните работници излязоха на национален протест в страната.

Сред основните искания на протестиращите са 30 % увеличение на заплатите с приемането на новия бюджет, промяна на класификатора на длъжностите в администрацията, съдържаща преобразуването на правоотношенията на социалния работник от трудови в служебни.

Служителите са категорични, че ако исканията им не бъдат удовлетворени, протестите ще продължат.

Протест на служители на градския транспорт в няколко града

Хасково:


Социалните работници се присъединиха към протеста на работещите в сферата и прекратиха работа за час от 10:00 до 11:00 часа. Служителите на Агенцията за социално подпомагане излязоха в коридора на институцията, в която работят 57 души, а организацията на КНСБ е от 32-ма членове.

БТА

"Подкрепяме нашите колеги и се солидаризираме с твърдението, че нашият труд не е достатъчно добре оценен", каза на брифинг синдикалният лидер Гелена Попова. Тя припомни основните искания - увеличение на заплатите с 30 %, средства за корекция на зрението и актуализация на парите за работно облекло.

"Работим в институция, в която не можем да идваме по джапанки и с анцузи, трябва да имаме някакво ниво на представителност", посочи Попова. Социалните работници изразиха готовност и за бъдещи ефективни стачни действия, ако настояванията им не бъдат чути и удовлетворени.

Пловдив:

Социалните работници спряха работа за един час с искане за увеличение на работните заплати с 30 на сто, както и за повече средствата за представително работно облекло и осигуряване на средства за защита и корекция на зрението.

БТА

Средната брутна заплата в сектора в Пловдив е между 1000 и 1200 лева, които не са актуализирани от две години. Нямаме никаква възможност за кариерно развитие и настояваме да се въведе такова, разказаха социални работници.
 

Според тях младите специалисти не се насочват към професията именно заради липсата на развитие и възможност за повишаване на заплатите. Социалните работници искат още промяна на Класификатора на длъжностите в администрацията и минимално изискване за образователна степен при назначаване - бакалавър.

Те предупредиха, че може да се стигне до безсрочни стачни действия, ако исканията им не бъдат удовлетворени. 

Кюстендил: 

Едночасова предупредителна стачка на социалните служители се провежда в града. В стачката се включиха около 60 служители от офисите на социално подпомагане и социалните услуги в града.

"Стачката не позволява да напуснем работните си места, но в този час няма да работим", казаха протестиращите. Обхватът на подпомагане е голям, колегите са изключително натоварени, а заплатите не са адекватни на положения труд.

БТА

Постоянно се налага да работим извън работно време, което не се заплаща, коментираха недоволните. "Стартовата заплата на социален работник с висше образование е 1000 лв. бруто.

Работя в системата от 30 години, моята чиста заплата е 1300 лв.", каза Милена Димитрова, председател на синдикалната организация на КНСБ към дирекцията за социално подпомагане.

 "Почти само ние останахме в нашето министерство по трудови правоотношения, което също влияе на заплатите", обясниха протестиращите. Социалните работници настояват и за минимално изискване за образователна степен  "бакалавър" при назначаване, както и за увеличаване на средствата за работно облекло, и осигуряване на средства за защита и корекция на зрението.

Бургас:

Служители на Агенция “Социално подпомагане“ излязоха на едночасова предупредителна стачка пред офиса на дирекцията. В същото време това направиха и колегите им в Руен и Айтос.

“Колегите имат нужда от увеличаване на средствата за заплати и работно облекло. Специално за облеклото, размерът на средствата не е променен от 2008 г. В последните две години заради бежанските вълни работата на дирекциите се е увеличила много", каза лидерът на бургаската структура на КТ “Подкрепа“ Иван Костадинов. 

В бургаското звено на Агенция “Социално подпомагане“ работят около 70 души. Всички те са наети с договори за трудово правоотношение. От синдикалната организация посочиха, че сред исканията на служители е това да се промени, а бъдещите договори да уреждат статута им на държавни служители.

БТА

Костадинов каза, че няма единно мнение по темата за назначаването на работещите в агенцията като държавни служители. “Има различни мнения, но не и единна позиция. В много страни в Европа държавният служител има повече отпуска, добра заплата, добри условия на труд. Тук тези неща ги няма. Има много какво да се направи, за съжаление много години не е направено нищо“, посочи той.

“Исканията са обективни. Иска се увеличение на заплатите с поне 30 на сто. Заплатите на социалните работници към момента са около 1100 лева. За тези хора това не е просто професия, а призвание.

Иска се и промяна на наредбата за служебното положение на служителите в държавната администрация. И по-специално на чл. 28, който предвижда средства за представително облекло - 450 лева за ръководна и 250 лева за експертна позиция. Тези суми не са променяни от много години. Друго искане на колегите е да се осигуряват средства за корекция на зрението и промяна на класификатора на длъжностите в администрацията.

Позицията “социален работник“ в момента е за хора на трудово правоотношение, а искането е да се промени на служебно правоотношение, където изискване да бъде придобита квалификация професионален бакалавър. Тези хора работят с набор от нормативни документи и това е нужно“, каза председателят на стачния комитет на Синдикален регионален съюз (СРС) “Подкрепа“ Бургас Атанаска Кръстева.

София:

Работници и служители в Агенцията за социално подпомагане (АСП), членове на Синдикат на административните служители (САС) „Подкрепа“, излязоха тази сутрин на предупредителна едночасова стачка в София. Малко преди 10:00 часа те се събраха пред Дирекция „Социално подпомагане-Люлин".

Исканията им са за увеличение на заплатите и подобряване на условията на работа. От САС „Подкрепа" настояват за 30% увеличение на средствата за възнаграждения. Оттам обявиха необходимост и за актуализация на размера на средствата за представително работно облекло.

"Социалните работници получават обидни възнаграждения", каза пред журналисти председателят на САС „Подкрепа" Кремена Атанасова. От САС „Подкрепа" обявиха вчера, че предупредителна едночасова стачка ще има в цялата страна. 

БТА

Атанасова заяви, че около 4600 души работят в системата на АСП в България. Тя определи исканията на работещите като напълно справедливи. Атанасова напомни, че в момента тече бюджетната процедура за 2024 г. и изрази надежда, че ще бъде гласувано увеличение на средствата за АСП.

На въпрос какво предстои, ако не бъдат удовлетворени исканията, председателят на САС "Подкрепа" отговори: "Оттук насетне пътят е само един - обявяване на ефективна стачка, спиране на работа, спиране на обработване на преписки и спиране на плащания, които има Агенцията като ангажимент. Атанасова обърна внимание и на това, че АСП е една от институциите, на които постоянно, по думите ѝ, се възлагат нови дейности.

Социалният работник Кремена Николова потвърди, че на АСП се възлагат нови ангажименти. Тя даде пример с приема на заявления за целевата помощ за ученици от начален етап, което е съвпаднало с работата по документи и за помощите за отопление.

По думите на Николова натоварването е било повече, което е наложило служители да остават да работят допълнително, за да се обработят молбите в срок , за "да си получат хората парите". Ние не сме само едни администратори, опитваме се да приложим и социален подход, коментира още социалният работник. Николова добави, че има случаи, които изискват работа на терен.

Тя обясни, че за целевата помощ за отопление изисква и посещение на адрес. Има много хора в тежко социално положение, което ние виждаме и в комбинация с всички отдели се опитваме да разрешим проблема, посочи още служителят на АСП.

Недоволните служители и работници пред дирекцията на АСП в "Люлин" бяха закачили на дрехите си протестна лентичка с надпис: "Няма да търпим! Няма да мълчим!". Те развяваха сини знамена на КТ "Подкрепа".

На входната врата на дирекцията беше поставен надпис за едночасовата предупредителна стачка. На място дойде и общинският съветник от групата на "БСП за България" Ваня Григорова от Столичния общински съвет, която беше икономически съветник на президента на КТ "Подкрепа". Около 11:00 часа недоволните служители и работници влязоха на работните си места.

Разград:

Социалните работници също спряха работа за час в знак на протест. Стачката на работниците и служители от Агенцията за социално подпомагане е организирана от Синдикат "Подкрепа".

Искането на всички е за 30 % увеличение на разходите за заплати с приемането на бюджета за 2024 г., каза пред журналисти началникът на отдел „Закрила на детето“ в Разград Глория Костова.

БТА

Другите искания са за промяна на Класификатора на длъжностите в администрацията, съдържаща преобразуване на правоотношенията на социалния работник от трудови в служебни и минимално изискване за образователна степен при назначаване - бакалавър, актуализация размера на средствата за представително работно облекло и осигуряване на средства за защита и корекция на зрението на работниците и служителите на Агенция "Социално подпомагане".

„Не може само да ни приемат като даденост. Трудът на социалните работници не е оценен. Те са тези, които работят на терен и се сблъскват директно с проблемите на хората от всякакъв характер.

А институциите - партньорски организации очакват да получат цялата информация от нас, за да може да си свършат работата“, заяви Глория Костова. Служителите от АСП в Разград заявиха, че в момента заплатите на социалните работници са близки до минималната работна заплата за страната. Те са категорични, че няма да търпят повече и ако исканията им не бъдат удовлетворени, са готови да продължат със стачните действия.

Русе:

Служители на дирекция "Социално подпомагане" излязоха на предупредителна едночасова стачка. Едно от основните искания е увеличаване на работните им заплати. "Не мисля, че заплащането е адекватно на труда, който полагаме", каза Емилия Петкова, която от 21 години е социален работник. 
 

По думите ѝ брутната работна заплата на служителите в дирекцията със стаж като нейния е около 1500 лева. "Ние все мълчим, все търпим, но и ние сме хора и семейства храним. Младите хора идват при нас, изкарват пет-шест месеца и като видят за каква работа става дума и с какви пари се прибират вкъщи, напускат. Има голямо текучество, а натоварването е огромно", каза Петкова. 

БТА

Сред исканията на работещите са и увеличение на парите за представително работно облекло, както и осигуряване на средства за защита и корекция на зрението на работещите.

Служителите издигнаха транспаранти с надписи "Няма да търпим повече!", "Социалната работа е призвание, но в магазина искат пари!", "И за нас има инфлация!".

Силистра:


На едночасова предупредителна стачка излязоха служителите на Регионална дирекция „Социално подпомагане“. Точно в 10:00 часа те се събраха пред сградата на дирекцията, където останаха един час.

Социалните работници настояват да бъдат удовлетворени исканията им за 30% увеличение на трудовите им възнаграждения, актуализация на размера на средствата за работно облекло, промяна на Класификатора на длъжностите в администрацията.

БТА

„Искаме достойно заплащане за труда си. Ние работим с хора от уязвими групи, на терен, работата е тежка. Има колеги, които започват стартово със заплати от 1000 лева, което не достатъчно. Тази година бяхме от структурите, които не получиха увеличение“, каза Адриана Бобчева, представител на синдикалната организация.

Тя допълни, че ако исканията на работещите в дирекция „Социално подпомагане“ не бъдат удовлетворени, протестите ще продължат.

Стара Загора:


Работещите в Дирекции "Социално подпомагане" (ДСП) взеха участие в едночасова предупредителна стачка, организирана от синдикалните организации на КТ "Подкрепа" и КНСБ.

"Настояваме за 30 на сто увеличение на заплатите, защото това, което е заложено, отдавна е изядено от инфлацията", посочи Ваня Ботева, председател на КНСБ за ДСП-Стара Загора. Тя посочи, че е недопустимо в трудовите характеристики да пише, че е необходимо наличие единствено на средно образование.

БТА

Председателят на КТ "Подкрепа" в дирекцията Галина Ганева допълни, че много от младите хора напускат заради заплащането. Това е предупредителна стачка, ако няма действия, ще преминем към ефективна такава, заявиха протестиращите. Те скандираха "Няма да търпим, няма да мълчим". 

Социалните работници настояват за 30 на сто увеличение на разходите за заплати с приемането на бюджета за следващата година, осигуряване на средства за защита и корекция на зрението на работниците и служителите, актуализация размера на средствата за представително работно облекло, както и промяна на Класификатора на длъжностите в администрацията, съдържаща преобразуване на правоотношенията на социалния работник от трудови в служебни и минимално изискване за образователна степен при назначаване - бакалавър.

Враца:

В едночасова предупредителна стачка участваха членове на КТ „Подкрепа“, работещи в структурата на Агенцията за социално подпомагане във Враца, Мездра и Роман. Между 10:00 и 11:00 часа граждани не бяха обслужвани.

"Исканията на протестиращите са за достойно заплащане на положения труд, увеличение на сумата за работно облекло и за очила, както и промяна в класификатора, тъй като според настоящите изисквания за тези длъжности е необходимо средно образование, а всички работещи са с висше бакалавър или магистър", обясни пред журналисти Венцислава Димова, председател на синдикалната секция на КТ „Подкрепа“ в Дирекция „Социално подпомагане“-Враца.

БТА

„Работим с всякакъв тип граждани, работим с най-уязвимите групи, на терен сме винаги, когато има сигнал, когато има жалба“, заяви Димова. По думите на стачкуващите средната заплата в сектора ще стане близка до размера на минималната, която от началото на 2024 г. трябва да достигне 933 лв. 

Работещите в ДСП-Враца изразиха надежда, че исканията им ще бъдат чути от управляващите и ще бъдат отразени в бюджета на страната за следващата година. Ако това не се случи, са готови да продължат със стачните действия.

Добрич:

На едночасов протест пред сградата на Агенция "Социално подпомагане" излязоха служителите на дирекция "Социално подпомагане". Председателят на секцията на Конфедерацията на труда (КТ)  "Подкрепа" Анна Петрова поясни за медиите, че основното искане на стачкуващите е за увеличение на заплатите с 30 %.

Стартовата заплата в системата е 1000 лева като тези служители получават чисто около 770, каза тя. За повече средства за работно облекло и медицински прегледи настояват също протестиращите. "Не на обидните заплати", скандираха те. 

Беше създадена организация на напрекъснат работен протест. Всички служители на дирекцията се включиха в него, без ръководния състав.  Социалният работник Боряна Димитрова каза, че натовареността на служителите е толкова голяма, че дори не могат да ползват годишният си отпуск.

БТА

"В периода, когато се приемат заявления за помощи за отопление, т.е. от началото на юли до края на октомври, по-голяма част от нас нямат никаква възможност да излязат в почивка", каза още тя.

Протестиращите също така настояват за промяна в Класификатора на длъжностите в администрацията, съдържаща преобразуване на правоотношенията на социалния работник от трудови в служебни, и минималната образователна степен при назначаване да е "бакалавър". 

В протеста се включиха и  служителите на "Социално подпомагане" в Тервел, съобщи регионалният председател на КТ "Подкрепа" Маргарита Ефтимова. 

Шумен:

На едночасова предупредителна стачка излязоха и работещите в структурите на Агенцията за социално подпомагане в града.

Основното искане на протестиращите е 30-процентно увеличение на работните им заплати, които в момента са между 1000 и 1300 лева след облагане, като тази година не са актуализирани, каза председателят на синдикалната организация на КТ „Подкрепа“ към шуменската дирекция „Социално подпомагане“ Александър Христов.

БТА

"Когато се случат бедствия, аварии, катастрофи или пандемия, ние винаги сме на първа линия, призвани сме да се борим със социалното неравенство, а сме на крачка от това ние да сме социално подпомагани", заяви Христов.

Плевен:

Служители на дирекция "Социално подпомагане" излязоха на предупредителна едночасова стачка. Те откроиха четири основни искания, като едно от тях е увеличаване на работните им заплати.

„Ние сме дългогодишни служители на системата. Това не е каприз, а нужда. Искането ни е увеличение с 30 процента на работните ни заплати с приемането на бюджета през 2024 г. Инфлацията е съвсем реална, разходите стават все по-осезаеми.

Необходимите средства за издръжка на едно семейство далеч надхвърлят нашите скромни доходи“, заяви Христофор Грозев, социален работник в Дирекция „Социално подпомагане“, представител на регионалната секция на КТ „Подкрепа“. 

БТА

По думите му второто нещо, което желаят да се промени, е единният класификатор на длъжностите в администрацията. "В момента се работи по остаряла наредба.

Изискванията за служител, който започва работа в нашите структури е средно образование, а това не е достатъчно според спецификата и отговорността на работата ни, 95 процента от служителите са с висше образование", каза Грозев.

Председателят на КНСБ в Дирекция „Социално подпомагане“ Веселка Димитрова посочи, че друго искане е осигуряване на средства за корекция и защита на зрението, както и актуализация на размера на средствата за представително работно облекло.
БТА