При огромен интерес на земеделски производители , експерти от Министерство на земеделието и храните разясниха в общинска администрация Кюстендил възможностите за създаване на сдружения с цел по -лесно и изгодно пласиране на продукцията. Срещата откри кметът на община Кюстендил Петър Паунов, на нея присъстваха и повечето кметове на села от общината .
„Самият факт, че се събраха толкова хора тук, показва важността на начинанието. Целта е да поставим основата на знанията си, как законово да се сдружават земеделските производители, какви са възможностите, какви са предимствата. Ние ще съдействаме в рамките на закона по най-бързия начин, с юридическа подкрепа, тези сдружения да се реализират и да може да бъде така подкрепена дейността им, че да има перфектна реализация на продукцията и земеделският сектор да бележи ръст всяка година. Подобно решение е плод на общи, на колективни усилия. Те не приключват с това да окроиш овошките и да ги напръскаш. Това е сдружаване,което изисква добра и качествена продукция, коректно отношение. Знаете работата по охраната на продукцията, тя се превръща в целогодишен ангажимент", заяви Петър Паунов.
Според Слави Кралев ,директор на Дирекция „Пазарни мерки и организация на производителите" в МЗХ процесът за регистрация на сдружение ще продължи не повече от месец и ще приключи до началото на новата черешова кампания.
„Важно е производителите да се съберат и да кажат какво искат да направят, и да нямат спорове и конфликти помежду си, това е най-важното, особено в България.В последно време имаше проблеми с реализирането на черешите, а организирането на производителите ще помогне за по- добра реализация на продукцията. Сдруженията са тези инструменти, които могат да помогнат за по-добри позиции и за по-ефективно водене на земеделска дейност.Съществуват опростени процедури, въведени са само задължителните елементи, изисквани от ЕС. Технологията отнема кратко време. Документите се проверяват от специална комисия,която идва на място , проверява площите , след което ги разглежда специална комисия в МЗХ и след това ги предлага за заповед от министъра на земеделието", коментира Слави Кралев .
Експертите от МЗХ разясниха пред земеделските производители възможностите тези сдружения да кандидатстват за финансиране пред Оперативните програми на ЕС.В Кюстендил от миналата година група производители на череши са в готовност да подадат документи за създаване на сдружение.
Самите производители коментираха, че досега не могат да се сдружат, защото се страхуват от задкулисни постъпки и нямат доверие помежду си.