Световноизвестният мим Герасим Дишлиев ще представи пантомимата „Частица път” в родния му Свиленград утре- 8 декември, от 18 часа, в салона на НЧ „Просвета”. Свиленградчани и гостите на града ще могат да видят безплатно авторския спектакъл на ученика и последовател на Марсел Марсо, който този път е не само автор и актьор, но и режисьор. „Частица път” тръгва от ежедневния живот през театрализацията му в търсене на пътя. Героите идват като табун, носейки всичко върху гърба си, говорейки неясни езици. Различни са по осанка, но едно ги обединява – те са пътници, търсещи доброто място.
Спектакълът е с участието на абсолвенти по пантомима в НАТФИЗ, които няколко дни репетираха в Свиленград. В читалището „Частица път” ще бъде представена предпремиерно, а премиерата ще е на 10 декември в учебния театър на НАТФИЗ в София.
Така за втора поредна година Герасим реализира идеята си да превърне Свиленград в център за млади артисти. Специално за целта той пристигна от Париж и събра студенти по пантомима, които са гости на общината. Те опознават града и района, репетират, срещат се с деца от местната театрална школа и изнасят представления пред свиленградска публика.
Герасим Дишлиев завършва Международната школа по мимодрама в Париж под ръководството на Марсел Марсо. Дипломира се през 1996 година. Марсо го кани като педагогически асистент и преподавател в школата, в която той работи до закриването й през 2005 година. Изключително ценен от великия майстор на пантомимата, Герасим го съпровожда и в неговата Компания, участвайки в спектакли и турнета по международните сцени.
През 2010 г. Община Свиленград подкрепи финансово участието на Герасим на прочутия международен театрален фестивал в Авиньон. Там той представи своя авторски спектакъл “Монолог с куфар” - автобиографичен сюжет, описващ развитието на артиста от Свиленград до Париж. Игран е с успех в България, Франция, Израел, Македония, Италия, Финландия, в страни в Африка и Южна Америка.
През миналата година с помощта пак на община Свиленград Герасим реализира още един проект, свързан с България и родния му град. Той обедини екологията, спорта и изкуството, като се придвижи с колело по 3077-те км между Париж и Свиленград, отседна в 34 селища и направи 34 представления на „Монолог с куфар”. Стартът на турнето бе на 1 септември, а финалът – на 5 октомври - Деня на Свиленград.