Представяме ви специално интервю, дадено за Дарик, с един от новоизбраните депутати от 8-ми Добрички район в 41-то Народно събрание.
Ваня Донева Георгиева има висше образование - мениджър по специалност "Управление на проекти" от Стопанската академия в Свищов. Притежава сертификат за вътрешен одитор в публичния сектор. Преди да я изберат за народен представител, от 2007 г. тя е общински съветник на Добрич, председател на постоянна комисия "Бюджет финанси и данъчна политика". Работи като ръководител на звено "Вътрешен одит" в общинска администрация Балчик.
На 45 години е, скоро ще има рожден ден - на 29 юли. Исках да научим повече за нея освен като депутат и като човек.
Здравейте, поздравления за победата отново. Как Ви се стори Народното събрание, за първи път ли влизате в тази сграда?
Да, за пръв път влизам в сградата. Чувството, което изпитвах беше много особено. Особено вълнуващо е да влезеш в една такава институция, бих казала с такъв авторитет, колкото и напоследък тази институция да не се слави с добро име, по-скоро политиците в нея. Наистина беше много вълнуващо, и самата тържественост на обстановката предразполагаше към едни такива чувства, каквито досега не съм изпитвала. Предполагам е било с всички, които са присъствали. Всичко беше толкова тържествено, самото присъствие на президента, на патриарха, на толкова гости, посланици, консули, всичко това носеше допълнително една тържественост, едно приповдигнато настроение, адреналин доста.
Познавате ли вече колегите си от Вашата група на ГЕРБ от останалите градове и региони?
Ние се запознахме, то е общоизвестно, че още в понеделника - денят преди откриването (на 41-то НС, б.р.) се бяхме събрали, то това беше и целта. Естествено не съм разговаряла с всичките 115 колеги, но с всички, с които говорих, имам надежда и кураж, че мислим по начина, по който сме го говорили и в кампанията преди изборите - че трябва да се промени мнението за политиците, че трябва да има дисциплина наистина. Много приятно ми стана, когато говорихме за тези неща и всички имахме единомислие по въпроса. С доста колеги се запознах, предстои с още да се запозная, всички са добронамерени, това е хубаво. Радвахме си се един на друг и на победата, така да го наречем, макар че сигурно тук е моментът да кажа, че понеже служебно работя с адвокат от време на време, той има един израз: "Никога не се радвам, когато успея на първа инстанция". За мен това е наистина успех на първа инстанция, втората е след 4 години. Пожелавам един мандат пълен и успешен, и тогава - когато бъде вече новият избор, да се види, че управлението тези 4 години е било успешно. Тогава успехът ще бъде пълен.
Има ли вече яснота за графика на един нов народен представител? Има доста пътувания, знам. Как ще се справяте с това, колко време ще бъдете тук и колко - в София?
Да, в правилника, който ние приехме на първа сесия да бъде действащ до приемането на новия, там е посочено кои дни, има си програма седмична: понеделник е ден за избирателите, вторник следобед има среща на парламентарна група, сряда и четвъртък са парламентарните заседания и на постоянните комисии, петък до обяд е ден за парламентарен конктрол, което означава, че ще има възможност в петък следобед да се прибираме по местата си и става събота, неделя, понеделник. Това говорихме и помежду си, то си се знае, че трябва и ще има приемни. Ще видим дали ще бъдат на определено место, но дори да е така - приемната да е някоя канцелария или кабинет, нищо не пречи да се ходи и по райони, за да не идват гражданите само при нас, а и ние да ходим при тях.
Тоест всяка седмица Ви предстои едно пътуване насам-натам?
Да, и аз съм страшно амбицирана това да се случва, защото това го обещавахме на избирателите - да не се къса връзката, да има този диалог, разчитаме на идеи отдолу нагоре, искаме нешата да се случват така, както хората искат да се случват, естествено когато позволява и когато е разумно, след обсъждания. Така че, още не съм се настроила, но се настройвам за тази промяна и тази динамика. Утехата ми е малката ми дъщеря, която е кандидат-студентка, да я приемат в София, та да имам връзка поне с нея, да сме заедно, близко. Ще трябва да се свиква, това са нещата и смятам, че често ще се срещаме в Добрич.
Предстоят Ви едни 4 различни за Вас години. Усещате ли вече етикетът да изисква някакви промени, това тежи ли Ви или се чувствате добре?
Сигурно ще има някаква промяна, но не бих искала да се променям толкова много, че аз самата да не мога да се позная. Считам, че етикет естествено трябва да има, всички ние сме интелигентни хора. Изненадана останах след първата сесия после от коментарите по медиите - "дрескод" и така нататък, имаше и разни снимки на колеги. Не одобрявам едно такова представяне. В края на краищата, всички бяхме прилично облечени, всеки е с различен вкус, предпочита определени цветове, със сигурност ще има и това...
На мен ми се стори доста тъмен парламентът на първата снимка, която видях, при клетвата на народните представители, доста черен?
Така ли? Аз бях в гълъбово, надявам се така да се е внасяла някаква светлина. Да, протокол има, ще се спазва, мисля че не са чак толкова много нещата. Ние не сме хора, които са ходили по много различен начин, всички сме работили работа, която е изисквала протокол - тримата, които сме от ГЕРБ представители, всеки е бил на такава позиция, че се е налагало да спазва такъв етикет. Има още с какво да се съобразяваме и какво да учим, нека да бъдат малко по-снизходителни към нас, като към стъпващи на едно съвсем ново место, което сега откриваме. (След разговора, Ваня Донева сподели, че може би причината за масовото черно е в мъжете, които са големият процент в парламента сега и явно си падат по този цвят за костюмите. Жените, които се очаква да внасят колорит, са едва 50 от общо 240-те депутати - б.р.).
Ще търсите ли връзка с депутатите от другите парламентарно представени политически сили, за да се сформира това дълго говорено "Добруджанско лоби"? Петър Димитров тук на една пресконференция след изборите, беше казал че вече си е купил обувки тип "пионерки" и ще обикаля храбро Добруджа, за да може всички проблеми да бъдат решавани. Дали такова лоби е възможно?
То по принцип винаги е възможно. Една такава кореспонденция винаги е възможна, даже е наложителна, но нали се сещате, че това е двупосочен процес. Надявам се наистина това, което е заявил Петър Димитров, той да направи съответните стъпки към нас, още повече, че ние сме трима от ГЕРБ. Надявам се наистина и другите колеги, които са от 8-ми избирателен район, да изпълнят това, което са обещавали и това, което, сега разбирам от Вас, продължават да обещават, че ще работят наистина за Добруджа. За нас си гарантирам, защото пак казвам - ние сме добруджанци, близките ни са тук. За тях - пожелавам им го наистина да го направят.
Вашият ресор са финансите. Кои комисии биха били подходящи за Вас в НС, в кои бихте се чувствали полезна да работите?
Аз повече съм работила, стажът ми повече е преминал в областта на контрола. Вие се сещате, или вече чувате, че ще бъдат редуцирани комисиите. Себе си виждам в комисия "Бюджет и финанси", в "Икономическа политика" и във връзка с контролните ми функции, които са от около 14 години, в комисия за борба с корупцията. Лично аз там усещам, че бих била полезна, в тези области.
А има ли нещо, което Ви се е запечатало в съзнанието като важен проблем за Добричко, който е в компетенциите на парламента и народните представители, което спешно изисква да работите върху него и искате да работите?
Те проблемите са много. Аз така сега на прима виста какво да кажа. Нашият добруджански край знаем, че основният поминък, на който трябва да залагаме, наистина е земеделието. Звучи шаблонно, знам че е така, но това, което трябва да се случи, след като си възвърнем доверието на ЕС и се отворят пътищата за европейските пари, и наистина е голям проблем, с който да се справим - липсата на информация при земеделските производители относно това какви са схемите, какви са точно програмите, по които могат да кандидатстват за такива пари. Това, което ми се ще е да бъде безплатно едно такова консултиране, не знам каква ще бъде възможността, за да могат земеделските производители да получават информация от първа ръка и за нея да не се плаща под формата на някакви огромни консултантски договори. Това едно. Второ - туризмът също така е знаков. Знаете лятно време колко много хора работят по Черноморието от Добруджа, тъй като няма толкова действащи предприятия в региона. Трябва да се преразгледа закона за Черноморието - това строителство което е - да се създадат правила, да се създаде съвсем друг ред. Това малко е извън моята компетенция, аз го казвам като човек, който е оценил, че приоритетите за нашия край са земеделие и туризъм, предимно.
Бяхте досега общински съветник в Общински съвет град Добрич, а Румен Иванов - негов председател, има ли вече проведени разговори кой ще бъде новият председател, кой ще бъде предложен?
Разговори може да сте сигурни, че е имало. Не може така в 99-та минута да се решават нещата, но нека оставим на времето този въпрос.
Идния вторник има сесия, това ще бъде ли изведено в дневния ред?
Не мога да Ви кажа, не съм запозната с дневния ред на сесията, не съм стигнала дотам. Въпросът е обсъждан, точно поради причина, че сме достатъчно отговорни, за да не решаваме нещата в последната минута. (Изборът на нов председател е в дневния ред на заседанието на ОС Добрич на 28 юли. Ваня Донева и Румен Иванов ще освободят две места за следващите в листата на ГЕРБ от Местните избори 2007-ма, а това са Веселина Карамилева и Дженко Русев - б.р.)
Чуйте финала на разговора с Ваня Донева, където си говорим за любимите й книги и занимания, в прикачения файл.