Военно-историческа възстановка на влизането на българските войски в Южна Добруджа представиха пред добричлии членовете на регионалния клуб "46-и пехотен Добрички полк" към национално дружество "Традиция". В реконструкцията се включиха и представители на национално дружество "Традиция" от Силистра, Шумен, Копривщица и София, както и членове на дружество "Традиция милитара Романа" от Букурещ. Румънските гости пресъздадоха войсковата част, отдала доброволно властта на българите.
В центъра на Добрич бяха представени три от ключовите събития, станали през месец септември 1940 година - прегазването на черния флаг, символ на робството и посрещането на българските войски в Добрич на 25 септември, предаването и приемането на властта от румънска към българска страна, както и почитане на паметта на загиналите с поклонение на военните гробища.
Българските войници бяха посрещнати с хляб и сол от населението. Градоначалникът Детелина Николова закичи с китка здравец и върза бяла кърпа на ръката на командващия военната част. В неговата роля успешно се превъплати председателят на националното дружество „Традиция” – полковникът от резерва Агоп Казазян, чийто дядо се е сражавал в Балканската, Междусъюзническата и Първата Световна война.
Пред жителите на Добрич бяха демонстрирани няколко вида българска войска от този исторически период. Пехотинците показаха въоръжение „Манлихер” – образци от 1888-ма, 1895-та и 1893-та година, и пушки „Маузер” - образец 1898 година.
Показано бе и въоръжението на конницата. Кавалеристите представиха няколко модела дълго хладно оръжие - саби и шашки, които са били на въоръжение в българската армия. По площад „Свобода” премина и истинска военна машина - многоцелеви влекач с тежка картечница, която добричкият клуб отскоро притежава.
Във възстановката се включиха Духовият оркестър, представители на фолклорни ансамбли и пенсионерски клубове, като на финала участници и граждани се хванаха на традиционно българско хоро.