Празникът на Силистра ще бъде неприсъствен ден за общината
Празникът на Силистра ще бъде неприсъствен ден за общината / silistra.bg, архив

Празникът на Силистра 14 септември - Кръстовден, ще бъде неприсъствен ден, решиха за втора поредна година общинските съветници на добруджанския град. Предложението бе внесено от кмета д-р Юлиян Найденов, след съгласуване и положително становище на областния управител Стоян Бонев.

Празникът на Силистра има своите исторически основания, традиции и развитие във времето от близо 150 години. Най-старият известен панаир в Силистра е от периода около 1861 година и е свързан с религиозните празници. Значимите панаири в региона по това време са тези в Добрич и Кълъраш.

През 1897 г. окръжният съвет на Силистра приема решение за откриване на годишен панаир в града, който да започва на 10 септември. Местното население не приема първоначалната дата, но въпреки това градът става център на две изложения с конкурсен характер - по скотовъдство и земеделие.

За периода до Балканските войни има откъслечни сведения за наличие на панаир в Силистра, но се предполага,че се е провеждал около Кръстовден, макар и да не е имал ежегодни издания.

След възвръщането на Южна Добруджа към България панаирната традиция се възстановява. На14  септември 1941 г.  се открива тържествено първият след 1912 г. панаир в Силистра, който продължава 8 дни, а събитиено е отразено в  брой 35  от 12 септември 1941 г. на в.„Подем”.

След 1972 г. панаирът е бил забранен, впоследствие и забравен. Така е до началото на 90-те години на ХХ век. С решение на Общинския съвет се определя датата 14 септември – Кръстовден, за празник, като есенните празници на града по традиция продължават до 1 октомври.