74 двойки са финансирани до момента от общинската програма Инвитро
74 двойки са финансирани до момента от общинската програма Инвитро / © Дарик Добрич

Имаме уверение от страна на кметството, че общинската програма „Инвитро" ще продължи, заяви пред Дарик д-р Борислав Бонев - завеждащ консултативния кабинет по стерилитет и инвитро в ДКЦ2.

През 2011 година кабинетът имаше на разположение 20 хил.лв от бюджета на общината. Преди дни зам.-кметът Иван Колев съобщи, че тази година същите средства ще бъдат осигурени чрез спонсорство от бизнеса в Добрич.

Някои от необходимите изследвания  за установяване на причината за стерилитет са доста скъпи - само една от дейностите струва 270 лева, уточни д-р Бонев. В консултативния кабинет се прави диагностика на стерилитета и подготовка за кандидатстване във фонда който осигурява известна сума за инвитропроцедури, като самите те не се финансират, припомни д-р Бонев. Той допълни, че жени, които са стартирали веднъж инвитро процедура и имат неуспешен опит, не могат да се върнат в общинската програмата, защото вече веднъж са диагностицирани.

Чрез съвместната програма с общината до момента са финансирани изследванията на 74 двойки с репродуктивни проблеми от региона. Кабинетът функционира от март 2010 година, но в началото дейността му се извършваше с помощта на варненската клиника „Олимед". За целия период са консултирани над 180 двойки.

При три от двойките, преминали през кабинета, има установена бременност, като едната е с тризнаци, каза д-р Бонев. Не може обаче да се каже колко от консултираните жени са заченали, защото не всички се връщат в ДКЦ2 за наблюдение при настъпила бременност.

При причините за стерилитета няма съществена разлика за България в сравнение със световната статистика. За страната ни обаче е характерен малко по-големият процент мъжки фактор при стерилитета. При българките освен това са занижени годините, при които настъпва критическата възраст.