Проект за опазване и изследване на местообитанията на орхидеите в Странджа планина завърши успешно. Той продължи една година и беше финансиран по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Турция. Крайната цел на проекта е дългосрочно подобряване на капацитета за опазване на природата, устойчиво използване и управление на общи природни ресурси чрез инициативи за сътрудничество в трансграничния регион. . В резултат бе създаден специализиран софтуер за подпомагане на определянето на видовете и оценка на техния статус на местообитания.
32 вида орхидеи, 24 от които и в двете части на планината са били регистрирани. Картирани са 793 находища с GPS координати и общо105236 екземпляра орхидеи - в българската част са съответно 649 точки с 94445 екземпляра, а в турската част 144 точки с 10791 екземпляра. Екипите са установили 2 нови вида за планината. В българската част това е месесточервеният дланокоренник, а за турската страна – призрачната орхидея.
Проектът завършва с две съвместни обучения за служители на горски стопанства и заинтересованите институции, биолози и представители на природозащитни организации в България и Турция. По време на тях те ще научат как да използват специализирания софтуер, инсталиран върху мобилни устройства – таблети с GPS устройства. Чрез тях служители на местните горски стопанства, РИОСВ-Бургас, Природонаучен музей – Бургас и ПП „Странджа“ ще имат пълен достъп до данните от проучванията, ще могат да регистрират нови наблюдения и ще изпращат сигнали за опасност и промени в местообитанията на орхидеите. Доц.д-р Антоанета Петрова и доц.д-р Светла Далакчиева ще представят обобщените резултати от теренните проучвания, както и ще посочат най-ефективните методи за бързо разпознаване на различните видове орхидеи.