Кметовете на Банско и Разлог срещу разширяването на НП Пирин, търсят помощ от Борисов
Кметовете на Банско и Разлог срещу разширяването на НП Пирин, търсят помощ от Борисов / http://pirin.bg/pirin.bg

Кметовете на Банско и Разлог - Александър Краваров и Благой Дункин, се обявиха срещу превръщането на целия Национален парк "Пирин" в защитена територия и включване на нови райони в пределите му.

В писмо до премиера Бойко Борисов градоначалниците посочват, че тези намерения ще поставят под заплаха осъществяването на големи инфраструктурни проекти в Югозапада, сред които ски зоните в Банско, Добринище и "Кулиното", както и изграждането на автомагистрала "Струма".

В момента представители на Комисията по Световно и културно наследство към Юнеско извършват оглед на територии от НП "Пирин", който е Обект на Световното наследство, като идеята е целият парк да стане защитена територия под егидата на ЮНЕСКО.

Исканото разширяване на територията на парка с още 12 000 хектара е продиктувано от бизнес интереси на екосдружения, които са превърнали опазването на околната среда в личен доходоносен бизнес, смятат кметовете на Банско и Разлог.

Изключително сме обезпокоени, защото включването на нови територии в районите около Симитли, Кресненското дефиле, Разлог, Добринище и Банско като Обект на Световно наследство означава забрана за всякаква дейност в пределите на националния парк, коментират в писмото си до Бойко Борисов двамата градоначалници.

По тяхно мнение, въпреки че националната мрежа "Натура 2000" обхваща 35 % от територията на страната, което е двойно повече в сравнение със средноевропейските норми, чрез използване на правомощията на ЮНЕСКО се търсят възможности за увеличението им.

Не можем да превърнем цяла България в защитена територия, където да няма никакви инвестиции и така да обречем хората на безработица, ниски доходи и социални помощи, се изтъква още в протестния документ. 

В условията на глобална криза планинският туризъм има огромно значение за оцеляването, просперитета и запазването на работните места във всички сфери на националното стопанство. Развитието на хранително-вкусовата промишленост, на селското стопанство и строителството в целия район зависят изцяло от туризма. Изграждането на туристическата инфраструктура в ски център Банско доказа еднозначно правилния път на развитие и доведе до инвестиции над 3 милиарда евро. Чрез включването на цялата площ на парка в Обект от Световно наследство се цели спиране на бъдещото рарширяване на ски зони в Банско, Добринище и Разлог, подчертават Александър Краваров и Благой Дункин.

В писмото си двамата приканват министър-председателя Бойко Борисов да упражни цялото си влияние, за да не се допусне излишното номиниране на нови територии от Национален парк "Пирин" в Обект на Световно наследство, което ще бъде в ущърб на бъдещото развитие на цяла Югозападна България.

Надяваме се, че Ирина Бокова, като новоизбран генерален секретар на ЮНЕСКО, да прояви разбиране и да съдейства да не се налагат ограничения, за да може да реализираме програмата си за просперитет в целия регион. Като кметове, избрани от населението, ние носим отговорност и трябва да се грижим за гражданите в нашите общини, пишат в заключение кметовете на Банско и Разлог.