Разработиха най-бързия нанодвигател
Разработиха най-бързия нанодвигател / снимка: Guliver/Getty Images

Инженери от Тексаския университет в Остин разработиха най-малкия, най-бърз и с най-голямо автономно движение нанодвигател в света, съобщи Сайънс дейли, цитиран от БТА.

Това е важна крачка напред към създаване на миниатюрни апаратчета, които един ден ще могат да се движат в човешкото тяло, за да доставят инсулин на нуждаещи се от него диабетици или да открият и да унищожат ракови клетки, без да засегнат здравите.

Инженерите фокусирали вниманието си върху разработването на свръхскоростен нанодвигател, който може да превърне електрическата енергия в механично движение. Нанодвигателят, създаден от екипа под ръководството на Дунлей Фан от университета, е съставен от три части. Той може бързо да смесва биохимикали и да се придвижва в течности, а това е важно за бъдещото му приложение.

Фан и екипът й за пръв път постигнали трудната цел да проектират нанодвигател с голяма мощност.

С размери, които са по-малки от 1 микрометър, той може да бъде вкаран в човешка клетка и да извършва ротационни движения 15 часа без прекъсване със скорост 18 000 оборота в минута, т.е. със скоростта на самолетен двигател. Съществуващите подобни нанодвигатели функционират много по-бавно - скоростта им не надвишава 500 оборота в минута. Освен това ротационните им движения са с продължителност между няколко секунди и няколко минути без прекъсване.

За да тестват способността му да доставя лекарства, инженерите поставили обшивка от биохимикали върху нанодвигателя и го накарали да извършва ротационни движения. Така било установено, че колкото по-бързо е завъртането му, толкова по-бързо доставя лекарства.

"Успяхме да контролираме темповете на доставка на лекарства посредством механична ротация, а това означава, че създаденият от екипа ни нанодвигетел е единствен по рода си, що се отнася до контрола на отделянето на медикаменти от повърхност от наночастици", отбеляза Фан.

Резултатите от изследването са публикувани в Nature Communications.