Срещу империята на милиардера Рупърт Мърдок може да бъдат заведени нови дела в САЩ заради предполагаеми незаконни практики на журналисти от Нюз корпорейшън, пише британският в. "Индипендънт".
Марк Люис, адвокатът, който беше в центъра на разкритията за незаконното подслушване на телефоните на стотици британци от журналисти на затворения вече в."Нюз ъв дъ уърлд", скоро може да заведе първо дело срещу Нюз корпорейшън отвъд Атлантическия океан. Това стана ясно в момент, когато Мърдок се готви да пътува до Лондон след серия от арести на висши журналисти във в. "Сън" заради подкупи на полицаи.
Перспективите да се предприемат съдебни стъпки срещу империята на Мърдок в САЩ и адвокат Люис да играе водеща роля в тях засилва притесненията на ръководството на компанията Нюз корпорейшън, че срещу нея ще се отвори нов фронт. Американските власти, в това число и ФБР, вече ускориха разследванията си на медийната империя на Мърдок, заподозряна в подкупване на чужди служители.
През уикенда във Великобритания бяха арестувани още петима журналисти от в. "Сън" по подозрения в корупция и подкупване на полицаи и военни, предава БТА. Четирима бивши и настоящи служители на изданието бяха арестувани миналия месец. Заради тези арести Мърдок реши да пътува до Лондон. Докато е в британската столица може би ще се решава и съдбата на "Сън".
Засега в САЩ американските разследващи са намерили малко доказателства в подкрепа на твърденията, че журналисти на Нюз корпорейшън са имали незаконен достъп до гласовите пощи на телефоните на жертви на атентатите от 11 септември 2011 г. или на техни близки. Но ФБР продължава да проверява твърдения за подкупи и за незаконни плащания, направени от служители на Нюз корпорейшън. Ако Нюз корпорейшън бъде призната за виновна в подкупване на служители в чужбина, може да бъде глобена с десетки милиони долара, а нейни ръководни кадри може да влязат в затвора, отбелязва в. "Гардиън".
В Лондон Мърдок вероятно ще бъде атакуван от колеги на арестуваните журналисти от "Сън", които обвиняват милиардера, че ги превръща в изкупителна жертва, пише в. "Дейли телеграф". Журналистите на "Сън" обвиняват комисията по управленски стандарти в компанията на Мърдок, че се старае всячески да защити репутацията на Мърдок в САЩ и е допуснала лов на вещици срещу британския таблоид. Именно от комисията са дали голямо количество документи на детективите, разследващи скандала с незаконните подслушвания и корупционните практики, в който се оказаха замесени британски журналисти от империята на Мърдок.