Бившите комунистически страни пожънаха икономически успех, но рискуват да претърпят политически провал, пише авторитетното британско списание "Икономист". В статия, озаглавена "Сенки в сърцето на Европа" то представя проблемите, с които се сблъскват държавите от бившия комунистически блок, влезли в ЕС през 2004 г.
Списанието насочва вниманието на читателите си и към отражението на тези проблеми, предимно политически, върху бъдещето на Европейския съюз.
Новите членки могат да се похвалят с икономически успехи, но напоследък се очертава тревожна картина на гневно недоволство, намаляваща конкурентоспособност, на бедност и нестабилност. Това може да нанесе унищожителен удар по и без това намаляващия ентусиазъм на ЕС за разширяването, се казва в статията.
В нея подробно са разгледани социалните и политически проблеми, които имат напоследък Полша, Унгария, Чехия и Словакия.
Ако посткомунистическите държави не успеят да повишат стандарта на живот до равнището на западните страни и радикално да подобрят качеството на обществените услуги, повече хора "ще гласуват с краката си", ще ги напускат. От 2004 г. над 2 милиона души от новите членки са поели на Запад и повечето от тях искат да емигрират за постоянно, пише "Икономист".
Недоволството и популизмът може да създадат порочен кръг, да доведат до икономически провали и още повече да влошат положението, отбелязва британското списание. То цитира мнението на българския политолог Иван Кръстев, че политическият модел, базиран на ясни политически различия и силна партийна лоялност може и да е сработил добре в "стара Европа", но не е успял да се трансплантира в "нова Европа".
Западните страни може и да са готови да помагат на източните си съседи, финансово или политически, когато виждат в тях смелост, бързи реформи и успех. Но когато източноевропейските страни са управлявани от некомпетентни и обидчиви популисти, нещата може да коренно да се променят, пише "Икономист". /БТА/