/ / Gulliver/Getty Images
Експлоатацията на станцията струва на НАСА до 4 млрд. долара годишно
Администрацията на президента Доналд Тръмп възнамерява да прекрати изцяло финансирането на НАСА за Международната космическа станцията (МКС) до 2025 г.

Плановете са част от настоящия проект за федералния бюджет, който предстои да бъде огласен на 12 февруари, съобщи в сряда американският интернет портал "Дъ Върдж". По принцип съществува вероятност директивата да бъде редактирана преди официалното обявяване на предложението, но двама души, запознати с въпроса, са дали вече потвърждението си, че тя ще бъде част от окончателния вариант на документа.

Лунно селище може да е наследникът на МКС

/ Gulliver/Getty Images


Както отбелязват от "Дъ Върдж" без МКС американските астронавти може да бъдат заземени тук години наред без нито една космическа дестинация, докато НАСА не разработи новите си средства за пътуване в космоса. Както припомня порталът, проектът за станцията съществува от близо две десетилетия и експлоатацията на станцията струва на НАСА между 3 и 4 млрд. долара годишно, заедно с още 87 млрд. долара държавно субсидиране.
 

/ Gulliver/Getty Images


Американската космическа агенция обеща да финансира програмата до края на 2024 г., но не и след това.

Близо ли сме до първата стъпка по пътя към усвояване на далечния Космос?

Закриването на Международната космическа станцията ще бъде грандиозна загуба за търговската космическа индустрия, която в момента разчита основно на нея, за да изпробва нови технологии. Така например, малките сателитни оператори пускат своите сонди от станцията, а безтегловната среда на лабораторията позволява на компаниите да видят дали техният хардуер е готов за пространство.

МКС посрещна трима нови астронавти (СНИМКИ/ВИДЕО)

Компанията "Биджлоу Аероспейс", изграждаща надуваеми пространствени местообитания, пък тества прототип на един от модулите си в космическата станция в продължение на вече почти две години. НАСА също използва станцията, за да научи повече за това дали и как продължителният космически полет засяга човешкото тяло - ключова информация, която ще бъде необходима на мнозина, когато продължителното пътуване до Марс стане достъпна реалност за (почти) всеки.
 

/ Gulliver/Getty Images


Руски космонавт отива на Луната през 2030 г.

Отвъд всички свои научни и търговски предимства Международната космическа станция е и крайъгълен камък в международното космическо сътрудничество, тъй като НАСА управлява станцията в партньорство с руската космическа агенция "Роскосмос" и космонавтите от Канада, Европа и Япония, живеещи там.

Възможно е НАСА да получи същите ползи чрез партньорство с други държави при амбициозно завръщане на лунадата, но този ход ще пожертва онова, което стана основно за американската космическа програма.
БГНЕС