Първото сирийско семейство, преселено в САЩ съгласно ускорена програма за бежанци, пристигна от Йордания в американския град Канзас, за да започне нов живот, предаде Асошиейтед прес.
Ахмад ал Абуд, който се премести заедно със съпругата и петте си деца, каза, че е благодарен на Йордания, където живял три години, след като избягал от гражданската война в Сирия. Но 45-годишният мъж от Хомс заяви, че е готов да изгради по-добър живот в САЩ.
В Германия пристигнаха първите бежанци съгласно сделката между ЕС и Турция
"Щастлив съм. Америка е страната на свободата и демокрацията, има възможности за работа, има добро образование и ние с нетърпение очакваме да водим добър живот там", каза той.
Докато те живели в Мафрак, северно от йорданската столица Аман, Абуд не можел да си намери работа и семейството оцелявало с купони за храна. "Готов съм да се интегрирам в САЩ и да започна нов живот", заяви той на летището в Аман, преди да се качи заедно със семейството си на полет за Канзас.
Анджелина Джоли се срещна със сирийски бежанци в Ливан (СНИМКИ)
Говорител на организацията за социални грижи, която помага за преселването на семейството, каза, че те са пристигнали в града в щата Мисури.
От октомври 1000 сирийски бежанци са се преместили от Йордания в САЩ. Американският президент Барак Обама определи цел за преселване на 10 000 сирийски бежанци до 30 септември.
През февруари в Аман беше отворен център, който да помага за постигането на тази цел, а около 600 човека са интервюирани там всеки ден.
Целият живот на 3,7 млн. сирийски деца е преминал във война
Регионалният координатор за бежанците в американското посолство в Аман Джина Касем каза, че процесът на преселване обикновено отнема между 18 и 24 месеца, но при ускорената програма този срок ще бъде съкратен до три месеца.
Йордания е приела близо 635 000 от над 4,7-те милиона сирийци, регистрирали се при Върховния комисариат за бежанците на ООН, след като избягали от войната. Общият брой на сирийците в Йордания е повече от 1,2 милиона, включително пристигналите преди началото на конфликта през 2011 година.
Източник: БТА