Според китайските държавни медии в централната част на Китай е открито находище на висококачествена златна руда, съдържащо около 1000 метрични тона (1100 тона в САЩ) от благородния метал, съобщи Science Alert.
Стойността на откритието е приблизително 600 милиарда юана или 83 милиарда щатски долара, което може да се счита за най-големия и доходоносен резервоар на злато, откриван някога, като надминава 900-те метрични тона, които се предполага, че се намират в „майката на всички златни резерви“ - мината South Deep в Южна Африка.
Геоложкото бюро на провинция Хунан обяви, че са открити 40 златни жили на дълбочина 2 км в североизточния окръг Пиндзян на провинция Хунан.
Смята се, че само те съдържат 300 метрични тона злато, като 3D моделирането показва, че допълнителни запаси могат да бъдат открити на дълбочина до 3 км.
„Много от пробитите скални ядра показват видимо злато“, казва проучвателят на Бюрото Чен Рулин.
Пробите от ядрата показват, че всеки метричен тон руда може да съдържа до 138 грама (близо 5 унции) злато - изключително високо качество, като се има предвид, че рудата, изкопана от подземни мини, се счита за висококачествена, ако съдържа повече от 8 грама.
Китай вече доминира на световния пазар на злато, като се смята, че през 2024 г. резервите му ще надхвърлят 2 000 тона, а минната му индустрия ще допринася за около 10 % от световния добив.
Обявяването на констатациите допринесе за по-нататъшно повишаване на и без това рязко покачващата се цена на златото, тъй като търсенето на ресурса продължава да нараства на фона на глобалната несигурност.
Не е ясно точно колко бонза от ценната руда предстои да бъдат открити по света, като експертите са разделени по въпроса дали сме достигнали пика на златото.
Изковани в пещите на прегръщащите се звезди много преди Земята да се формира, блестящите жили на нашата планета са ограничен ресурс, който се утаява в продължение на еони, за да се превърне в лесно добиваем вид.
A massive gold reserve has been discovered in Pingjiang County, central China, valued at approximately $83 billion.
For More Info: https://t.co/2cIUqkO2oW#GoldDiscovery #China #GoldReserve #EconomicImpact #GlobalGoldMarket pic.twitter.com/ZRXnZqVQpg
Въз основа на тези последни данни може да се окаже, че сме далеч от изчерпване на икономически жизнеспособните резерви.
Пробите от ядра, взети в периферията на находището в Хунан, подсказват, че находището може да се простира дори по-далеч от първоначалните прогнози.
Годината беше забележителна за откритията на злато.
През март един търсач на съкровища в Англия намери това, което се оценяваше като най-големия златен къс, намиран някога в страната.
А само преди два месеца изследвания на учени от Австралия откриха нов механизъм, който може да доведе до образуването на златото, предполагайки, че сеизмичната активност на земетресенията всъщност играе роля в създаването на големите самородни кюлчета.
Но това не е всичко. Освен че научават повече за естественото образуване на златото, учените изследват и нови неща, които могат да се направят за манипулиране на ценния ресурс.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня