Според първоначалните данни на Световната метеорологична организация (СМО) началото на юли е било най-горещата седмица на планетата, след като в поредица от горещи дни бяха отбелязани световни температурни рекорди, предада АФП.

"По предварителни данни светът току-що преживя най-горещата седмица в историята", се казва в изявление на СМО, след като климатичните промени и ранните етапи на климатичния модел Ел Ниньо доведоха до най-горещия юни в историята.

Това е последният от поредицата рекорди по средата на годината, през която вече имаше суша в Испания и силни горещини в Китай, както и в Съединените щати.

Температурите чупят рекорди както на сушата, така и в океаните, което може да има "потенциално опустошително въздействие върху екосистемите и околната среда", отбелязаха от СМО.

"Намираме се в неизследвана територия и можем да очакваме да паднат още рекорди с по-нататъшното развитие на Ел Ниньо, като тези въздействия ще продължат до 2024 г.", заяви Кристофър Хюит, директор на Климатичните служби.

"Това е тревожна новина за планетата", добави той.

СМО заяви, че е разгледала различни набори от данни от партньори от цял свят.

Европейската служба за мониторинг на климата "Коперник" съобщи, че нейните данни също показват, че миналата седмица вероятно е най-горещата от началото на воденето на статистика през 1940 г. 
БГНЕС