/ Gulliver/Getty Images
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че има идея по време на Общото събрание на организацията следващия месец да бъде свикано заседание за ситуацията в Амазония - най-голямата тропическа гора на планетата, където пожарите стават все повече, предаде Франс прес.

"Положението в Амазония очевидно е много тежко", заяви Гутериш пред журналисти в кулоарите на конференция в японския град Йокохама, посветена на развитието на Африка.

Съседните страни на Бразилия призоваха за среща и пакт за Амазония (ВИДЕО)

По данни на Националния институт за космически изследвания в цяла Бразилия вчера са регистрирани 1044 нови пожара. От началото на годината в страната са регистрирани общо около 80 000 горски пожара (най-високото равнище от 2013 г. насам), повече от половината от тях - в Амазония.

"Енергично призоваваме за мобилизиране на ресурси и сме в контакт със страните, за да видим дали може да се свика заседание за осигуряване на подкрепа за Амазония" по време на Общото събрание от 20 до 23 септември в Ню Йорк, каза Гутериш.

Нови пожари избухнаха в Амазония

След като във вторник отхвърли предложение на Г-7, вчера Бразилия най-сетне каза, че е "отворена" за чуждестранна финансова помощ за борба с пожарите в Амазония, при условие, че тя контролира средствата.

Изправен пред нарастващ международен натиск, бразилският президент Жаир Болсонаро вчера подписа указ, забраняващ на земеделците да палят стърнища за срок от 60 дни, за да се предотврати възникването на нови пожари.

Амазония продължава да гори: Пожари опустошиха близо милион хектара в Боливия (ВИДЕО)

"Смятам, че международната общност трябва незабавно да се мобилизира, за да помогне на страните в Амазония да сложат край на пожарите възможно най-бързо и с всички възможни средства, а след това да води политика за пълно възстановяване на унищожените гори чрез залесяване. Досега не сме направили достатъчно", каза Гутериш.

Перу и Колумбия предложиха на страните в района на Амазония на 6 септември да се съберат на спешна среща за съгласуване на мерки за опазване на най-голямата тропическа гора, която освен в тези две страни и Бразилия, се простира също в Боливия, Еквадор, Френска Гвиана, Гаяна, Суринам и Венецуела.

Г-7 ще помага в битката срещу огнената стихия в Амазония

Връщайки се на темата за Африка, Гутериш отбеляза, че африканците почти нямат дял в климатичните промени. "Равнищата на вредните мисии в Африка са изключително ниски в сравнение с останалите части на света. Африка обаче страда най-много от унищожителните последици от промените в климата", изтъкна генералният секретар на ООН.
БТА