/ Gulliver/Getty Images
И папа Франциск изрази безпокойство от горските пожари
Световните лидери от срещата на върха на Г-7 се съгласиха да помогнат на страните, засегнати от огромните пожари, които опустошават тропическите гори в Амазония "възможно най-бързо". Това обяви френският президент Еманюел Макрон.

„Всички се съгласихме да помогнем на онези страни, които са били засегнати от пожарите, възможно най-бързо“, каза той пред журналисти при срещата на върха в югозападния френски курорт Биариц.

Лидерите от Г-7 се събират в Биариц на фона на много неясноти

Папа Франциск от своя страна също изрази безпокойство от пожарите, опустошаващи амазонската гора, която той нарече "жизненоважен за планетата бял дроб".

"Обезпокоени сме от големите пожари, които се разразиха и разпространиха в Амазония. Този горски бял дроб е от жизненоважно значение за нашата планета", каза папата пред множеството, събрало се на традиционната неделна молитва на площад Свети Петър във Ватикана.

Амазония продължава да гори: Пожари опустошиха близо милион хектара в Боливия (ВИДЕО)

Папата ще организира през есента голяма световна конференция, посветена на Амазония. Той призова 1,3-те милиарда католици по света да се молят за възможно най-бързото изгасване на пожарите.

През май папа Франциск се срещна с амазонския племенен лидер Раони, дошъл в Европа, за да разкаже за обезлесяването на Амазония. Лидерът на племето каяпо се опитваше и да събере един милион евро за защитаването на резервата Шингу в Бразилия.

Зад пожарите в Амазония стои световният апетит за бразилско говеждо и бразилска соя

През януари миналата година папа Франциск посети село Пуерто Малдонадо в югоизточно Перу, което е заобиколено от амазонската гора. Там се събраха представители на коренното население на Перу, Бразилия и Боливия, пред които папата заклейми силния натиск на големите икономически интереси, които бленуват за петрола, природния газ, дървесината, златото и агроиндустриалните монокултури.

Амазония се простира в девет от 12-те страни на Южна Америка, на първо място в Бразилия (67 процента), Боливия (11 процента) и Перу (13 процента). В нея се намират 20 процента от незамръзналите сладководни води на планетата, 34 процента от първичните гори и между 30 и 50 процента от флората и фауната в света.
БТА, БГНЕС