Новият Източен блок - Китай, Русия и Индия обединяват сили, гласи заглавието на статия в сп. "Нюзуик" за срещата на върха на Шанхайската организация за сигурност /ШОС/.
Изданието отбелязва, че тази практически неизвестна за Запада международна организация скоро ще включва членове, представляващи половината население на света. "Ако надеждите на водещите й поддръжници - особено Русия - бъдат, реализирани, 15-тата среща на върха на ШОС в руския град Уфа, ще ознаменува момента, в който тази слабо известна в миналото организация ще започне да изисква много по-голямо внимание от Запада", коментира "Нюзуик".
В материала на автора Анди Дейвис се отбелязва, че ШОС възнамерява да покани за пълноправни членове Индия и Пакистан, които да заемат място редом до Русия, Китай, Казахстан, Узбекистан, Таджикистан и Киргизстан.
Посочва се също, че идеята зад тези покани е да се разшири влиянието на ШОС в Южна Азия. "Това подсилва претенциите й, че е противовес на доминираните от Запада международни институции, които господстват от края на Втората световна война. Но ако предстоящото разширяване на ШОС е сигнал за сериозна стъпка към многополюсен световен ред, то това е пътуване, което обещава да бъде дълго и трудно, с достатъчно възможности някои от пътниците да тръгнат по свои различни пътища", пише в материала на "Нюзуик". В статията се цитират и мненията на редица наблюдатели.
Според един от тях, преподавателят по политология в Колумбийския университет Александър Кули, която и интерпретация на евентуалните събития в Уфа да се наложи, тази организация и другите като нея ще продължат да приковават вниманието на западните наблюдатели поради постоянното им подозрение, че световният ред бавно се променя. "Усеща се както в академичните, така и във външни среди, че има любопитство - как би изглеждала могъща, незападна организация?", каза Кули. "По какво ще се различава. Колко ефективна ще бъде тя", отбелязва американският политолог.
Източник: БТА