Нобеловата награда за мир бе връчена на ЕС на церемония в Осло
Нобеловата награда за мир бе връчена на ЕС на церемония в Осло / снимка: Reuters

Затъналият в най-тежката криза в историята си Европейски съюз получи официално Нобеловата награда за мир, която му бе връчена за ролята му в превръщането "на един континент на войната в континент на мира", предаде Франс прес.

В присъствието на двайсетина държавни и правителствени ръководители председателят на Нобеловия комитет Турбьорн Ягланд връчи Нобеловите грамоти и медали на председателя на Съвета на ЕС Херман Ван Ромпой, председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и председателя на Европейския парламент Мартин Шулц на церемония в кметството на Осло, предава БТА.

Лидерите на ЕС приеха Нобеловата награда за мир на церемония в Осло и обещаха да продължат "да се борят за траен мир, свобода и справедливост" и да защитават единната европейска валута, предадоха световните агенции.

Председателят на Съвета на ЕС Херман Ван Ромпой заяви в речта си, че макар и "войната е стара колкото Европа", бивши европейски врагове са се помирили и са преодолели разногласията си, давайки за пример Франция и Германия.

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу заяви, че ЕС се е придвижил от "обединяване на добива на въглища и производството на стомана към премахване на вътрешните граници" и се е разширил от шест до скоро 28 страни членки с присъединяването на Хърватия през 2013 г.

"Днес един от най-видимите символи на единството ни е в ръцете на всеки. Това е еврото, валутата на нашия Европейски съюз. Ние ще го подкрепяме", каза Барозу. В речта си, в която минаваше на различни езици, като символ на европейското многообразие, Барозу призна "несъвършенствата" на ЕС, но изтъкна постиженията на един континент, в който, припомни той, е имало Холокост, войни и краен национализъм.

Норвежкият Нобелов комитет присъди Нобеловата награда за мир на ЕС за приноса му в повече от шест десетилетия "развитие на мира и помирението, на демокрацията и човешките права". Макар и Европа "да преживява големи трудности", Нобеловият комитет "искаше да припомни какво означава ЕС за мира в Европа", заяви председателят на комитета Турбьорн Ягланд.

"Това, което постигна този континент е наистина фантастично, от континент на войната той стана континент на мира", каза той.

Ягланд призова ЕС "да съхранява постигнатото".

Мартин Шулц прие наградата, включваща грамота и медал, заедно с Ван Ромпой и Барозу от името на 27-те страни на ЕС и 500-те милиона негови жители, но не произнесе реч.

Сред около хилядата гости на церемонията в Осло имаше двайсетина държавни и правителствени ръководители от ЕС. България бе представена от министър-председателя Бойко Борисов.

ЕС заяви, че паричната награда от 8 милиона шведски крони (1,2 милион долара) ще се използва за деца в зони на конфликт. Решението да се присъди Нобеловата награда за мир на ЕС породи критики на някои места. Трима бивши Нобелови лауреати за мир, сред които южноафриканският архиепископ Дезмънд Туту, оспориха решението. Те написаха в отворено писмо, че "ЕС не е "поборниците за мир", които Алфред Нобел е имал предвид".

Нобеловата награда обаче не прогони старите демони. През последните месеци европейците бяха неспособни да се договорят за бъдещия си общ бюджет и не можаха да говорят в един глас по палестинската молба за повишаване на статута в ООН, отбелязва Франс прес.

Дори на церемонията, която се предполага да ги почете, 27-те не си свериха часовниците - половин дузина европейски лидери отклониха поканата за Осло, и то не винаги заради натоварен график, отбелязва АФП.

Сред важните отсъстващи бяха британският премиер Дейвид Камерън, който не е сред най-големите евро-ентусиасти и изпрати на свое място вицепремиера Ник Клег, както и известният евроскептик чешкият президент Вацлав Клаус.

"Смятам, че отсъствието на Клаус и Камерън е логично. За какво да идват хора, които не искат ЕС? Уважавам това повече от присъствието им, което може би щеше да е малко лицемерно", заяви председателят на Европейския парламент Мартин Шулц пред Франс прес.