Кристалина Георгиева
Кристалина Георгиева / БГНЕС, архив
Глобалната икономика показва признаци на възстановяване от тежкия спад, причинен от пандемията на глобалния коронавирус, но пълното възстановяване е "малко вероятно" без ваксина, заяви шефът на МВФ Кристалина Георгиева.

В съавторство с главния икономист на МВФ Гита Гопинат, Кристалина Георгива подчерта, че правителствата трябва да продължат да подкрепят работниците и бизнеса, тъй като безпрецедентният характер на кризата може да доведе до вълна от фалити и унищожаване на работни места.

За доставката на коронавирусни ваксини по света ще бъдат необходими 8000 самолета

След като заключванията се облекчиха и на предприятията по целия свят беше позволено да се отворят отново, настъпи "рязък скок на производството, потреблението и заетостта", казаха те в списание „Форин полиси“.

Големият мащаб и бързина на държавната подкрепа помогнаха за смекчаване на удара и позволиха първоначалния отскок, пишат Георгиева и Гопинат.

"Тази криза обаче далеч не е приключила", казаха те. "Възстановяването остава много нестабилно и неравномерно в различните региони и сектори. За да се гарантира, че възстановяването ще продължи, от съществено значение е подкрепата да не се оттегля преждевременно."

България се класира на 32-ро място по икономическа свобода

Бизнесът, дори фирмите в несъстоятелност, ще се нуждае от постоянна помощ, за да се предотврати унищожаването на милиони работни места. Това може да включва правителства, които вкарват свой капитал във фирми или предоставят безвъзмездни средства в замяна на по-високи данъчни ставки по-късно, казаха те.

Но правителствата ще трябва да бъдат предпазливи при разпределението на оскъдните си ресурси и някои компании неизбежно ще се провалят, особено в отрасли като пътуванията, които може да не оцелеят или да бъдат ограничени в пост-пандемичния свят.

И "въпреки че светът се е научил да живее с вируса, пълното възстановяване е малко вероятно без постоянно медицинско решение."

Със 128 коронавирусни ваксини, които в момента се разработват, има голям шанс да бъде намерено решение, но "трябва спешно да измислим многостранни решения", за да осигурим адекватно снабдяване и разпространение, пишат Георгиева и Гопинат.
БГНЕС