/ /Getty Images

Робърт Франсис Превост (папа Лъв XIV) е американски духовник от ордена на августинците, който на 8 май 2025 г. беше избран за нов папа, наследявайки покойния папа Франциск. Той е първият американец, който заема този пост в историята на Римокатолическата църква.

БТА

Образование и духовен път

Роден на 14 септември 1955 г. в Чикаго, Илинойс, Превост произхожда от семейство с френски, италиански и испански корени. Завършва бакалавърска степен по математика във Виланова университет през 1977 г. Същата година постъпва в новициата на ордена на св. Августин, а през 1981 г. полага вечни обети. През 1982 г. е ръкоположен за свещеник в Рим. Придобива магистърска степен по богословие от Католическия теологичен съюз в Чикаго и докторска степен по канонично право от Папския университет „Св. Тома Аквински“ (Ангеликум) в Рим.

Мисионерска дейност в Перу

През 1985 г. Превост започва мисионерска дейност в Перу, където служи в различни градове като Чулукана, Трухильо и Чиклайо. Той става натурализиран гражданин на Перу и заема различни ръководни позиции в ордена, включително провинциален приор на августинците в Средния Запад на САЩ през 1999 г. и генерален приор на ордена през 2001 г., като служи два последователни мандата.

Habemus Papam! (ГАЛЕРИЯ)

Епископско служение и ръководни роли

През 2014 г. папа Франциск назначава Превост за апостолически администратор на епархията Чиклайо в Перу, а през 2015 г. той става епископ на същата епархия. През 2020 г. е назначен за апостолически администратор на епархията Калао. През 2023 г. папа Франциск го назначава за префект на Дикастерията за епископите и президент на Папската комисия за Латинска Америка. Същата година е създаден кардинал от папа Франциск.

Избор за папа

На 8 май 2025 г., след смъртта на папа Франциск, Превост беше избран за нов папа от Колегията на кардиналите. Изборът му беше посрещнат с радост от вярващите, които се събраха на площад „Св. Петър“ във Ватикана.

Възгледи и стил на ръководство

Превост е известен със своите умерени възгледи, подобни на тези на папа Франциск. Той е застъпник за социална справедливост и подкрепя маргинализираните групи, включително мигрантите и бедните. Неговият стил на ръководство се характеризира с внимание към духовните нужди на вярващите и стремеж към диалог и включване.

Дискретен е в медиите, но е ценен заради способността си да изслушва другите и да говори с яснота и вещина по дискутираните теми. Смятан е за близък до визията на Франциск относно околната среда и относно близостта на Църквата с бедните и мигрантите. Подкрепял е Франциск и в решението му да позволи на разведените и на сключилите повторен граждански брак двойки да получават свето причастие.