/ istock

Долната камара на германския парламент одобри днес закон, с който да предпази Конституционния съд от политическа намеса. Решението е взето на фона на опасения от възможни опити на крайнодесни партии да отслабят дейността му. 

Новият закон бе прокаран сравнително бързо в долната камара на парламента преди предсрочните избори през февруари, до които се стигна след падането на правителството на канцлера Олаф Шолц. Той бе приет, след като Унгария и Полша приеха съдебни реформи, които разтревожиха партньорите им от ЕС.

Законът укрепва структурата на Конституционния съд, който се смята за бастион на демокрацията в следвоенна Германия, и включва ключови аспекти от работата му в конституцията на страната, като например, че съдиите в него ще са 16 на брой, мандатите им ще са по 12 години, а задължителната пенсионна възраст – 68 години.

Всякакви бъдещи промени ще изискват квалифицирано мнозинство от две трети в двете камари на парламента, а не обикновено мнозинство.

Пакетът от мерки също така създава механизъм за избор на съдии в съда, ако такова решение не може да бъде взето от парламента, който отговаря за тяхното назначаване.

Законът беше подкрепен от Германската социалдемократическа партия (ГСДП), "Зелените", Свободната демократическа партия (СвДП) и Християндемократическия и Християнсоциалния съюз (ХДС/ХСС).

Крайнодясната партия "Алтернатива за Германия", заемаща второ място в повечето проучвания на общественото мнение, изрази несъгласието си от промените.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

Анелия Пенкова/БТА