/ Областна администрация-Разград
Компилация от 37 автентични песни от българския фолклор провокира възторга на "Гардиън", пише "24 часа". 

На ръба на Източна Европа и Черно море невероятното богатство от народна музика продължава да прелива – дълго, след като други страни наблюдават как традициите им
намаляват. Това завладяващо издание от Smithsonian Folkways съдържа музика, записана по селата в България между 1966 и 1979 г. Това е традиция в най-чистия й вид – разнообразна, сложна и следваща собствен път - и историята зад нея е меко казано героична, пише изданието за сборника и музиката в него.

Отбелязват още, че колекционерът на песни Мартин Кейниг е бил наясно, че индустриализацията и преселването от град в град започват да заглушават тези песни. Фолклорните мелодии също се изменят - разбираемо - в тази бивша комунистическа държава те са се ползвали като инструмент от правителството и са били разводнени, пише "Гардиън".

Светлините на живата коледна елха в Димитровград ще бъдат запалени на 30 ноември


Затова попадайки в страната ни Кейниг прави записи на емблематичния български фолклор. Тази антология с 37 песни е наречена "извор" на история. Споменати са имена на изпълнители като Линка Гекова Гергова, Менка Илиева Аронова и Божурка Тупанкова. "Традиционните инструментали на Щилиян Тихов на кавал (балканска флейта) трептят, трептят и трептят като комари, докато цигулки и гайди се заплитат и разплитат в пленителни, сблъскващи се комбинации".

Деца от още три училища видяха капанската сватба (СНИМКИ)


Груповото пеене е особено завладяващо. Мартин Кейниг се среща с много от изпълнителите или техни близки през 2015 г., за да получи съгласието им за употребата на техните произведения и да ги заплати.
24 часа