Европейската комисия е шокирана от решението на съда в Триполи
Европейската комисия е шокирана от решението на съда в Триполи / netinfo

Европейската комисия и нейният председател Жозе Мануел Барозу са шокирани от потвърждаването на смъртната присъда срещу българските медицински сестри и палестинския лекар от Наказателния съд в Триполи и осъждат тази присъда, заяви Йоханес Лайтенбергер, говорител на Жозе Барозу.

Новината за решението на съда в Триполи бе главна тема на днешния редовен обеден брийфинг за журналисти в Европейската комисия.

Комисията просто не може да приеме тази присъда, добави Лайтенбергер. Той добави, че освен другите възражения на Европейската комисия срещу присъдата, не трябва да се забравя, че Европейският съюз отхвърля по принцип смъртната присъда като съдебно решение.

Подобна мисъл изрази и Бенита Фереро-Валднер, комисар по външните отношения в Европейската комисия. "Аз не мога да приема подобна присъда и очаквам този проблем да бъде прехвърлен към по-висока инстанция. Твърдо вярвам, че ще бъде проявена

снизходителност по отношение на арестуваните медици, в духа на взаимно уважение и човешко състрадание, които характеризираха интензивните дискусии на Европейския съюз със семействата на заразените в Бенгази деца," заяви Бенита Фереро-Валднер.

Говорителят на Барозу добави, че Европейската комисия е изцяло ангажирана с търсенето на положително и справедливо решение по случая. На въпрос на БТА какво конкретно смята да предприеме комисията в тяхна защита, Лайтенбергер изтъкна, че в

момента Европейската комисия води консултации с Европейския съвет и страните членки на Европейския съюз, за да се реши какви стъпки да бъдат предприети в интерес на българските медицински сестри.

Европейският съюз отхвърли потвърдените смъртни присъди на петте български медицински сестри и палестинския лекар, обвинени, че съзнателно са заразили над 400 либийски деца с вируса на СПИН, и поиска от Триполи да прояви хуманност към подсъдимите, предаде Франс прес.

"ЕС се противопоставя на смъртното наказание във всички случаи и при всякакви обстоятелства и очаква от Върховния съд /на Либия/ да направи възможно едно справедливо, безпристрастно и хуманно решение по този случай", се казва в изявление на финландското председателство на ЕС.

ЕС "порицава присъдата и подчертава безпокойството си от основанията за съдене на обвиняемите, условията на задържането им и голямата продължителност на процеса", се казва в изявлението.