/ Thinkstock/Getty Images
Евродепутатите призоваха снощи единайсетте държави от ЕС, които все още не са ратифицирали Истанбулската конвенция, да я одобрят, съобщи за медиите пресслужбата на ЕП.

Българското правителство оттегли Истанбулската конвенция

Досега Конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието над жени и домашното насилие, известна като Истанбулска конвенция, не е ратифицирана от България, Хърватия, Чехия, Гърция, Унгария, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург, Словакия и Великобритания.

„Галъп“: Общият имидж на Истанбулската конвенция - негативен за българите

Голямо мнозинство от евродепутатите изрази съжаление, че тези държави не гледат на конвенцията като на най-доброто възможно средство за борба с насилието над жените. Те подчертаха, че нежеланието на някои държави да ратифицират текста се основава на неразбирателства и подвеждащи аргументи за определението "социален пол", използвано в конвенцията. Те призоваха ЕК и Съвета на ЕС да предприемат мерки за бързата ратификация на документа.

Как Истанбулската конвенция заплашва семейство като основна ценност?

Някои евродепутати се противопоставиха и заявиха, че определението представлява идеологическа обремененост. Те посочиха, че ЕС няма компетенции по такива въпроси и следва да уважава вътрешния ред на всяко общество.

ЕК отбеляза, че целта на конвенцията е предотвратяването на насилието над жените без никакви други скрити идеи. Истанбулската конвенция, най-подробното международно споразумение за борба с насилието над жени, беше приета от Съвета на Европа през 2011 г. Тя влиза в сила през август 2014 г. и е подписана от ЕС през юни 2017 г.

„Барометър България“: Българите не искат да се ратифицира Истанбулската конвенция

Според Европейската комисия, всяка трета жена в ЕС е била жертва на физическо и/или сексуално насилие след навършването на 15 години. Над половината от жените са били жертви на сексуален тормоз, а една от всеки 20 е била изнасилена.
БТА