/ БГНЕС
Министрите на външните работи на страните от Арабската лига призоваха САЩ да се откажат от решението си да признаят Ерусалим за столица на Израел, предадоха световните агенции.
 
Решението, оповестено от президента Доналд Тръмп, е опасно нарушение на международното право, няма юридическа тежест и е невалидно, заяви Арабската лига в заключителна декларация след извънредната министерска среща в Кайро, на която бяха представени всички страни членки.

Протести във Франция: Решението на Тръмп подпали барутния погреб (СНИМКИ)
 
Решението лишава САЩ от ролята на спонсор и посредник на близкоизточния мирен процес, подкопава усилията за постигане на мир, задълбочава напрежението и ще разпали гняв, който заплашва да тласне региона на ръба на пропаст от насилие, хаос и кръвопролитие, заявиха министрите в 03:00 ч. тази нощ след многочасово заседание.

ЕС е сериозно обезпокоен от решението на Тръмп за Йерусалим
 
Министрите също така призоваха международната общност да признае палестинска държава със столица Източен Ерусалим, поискаха резолюция на Съвета за сигурност, която да провъзгласи, че решението на Тръмп нарушава международното право и няма юридическа сила. Те предложиха лидерите на арабските страни да се съберат на извънредна среща на върха, домакин на която да е Йордания, ротационен председател на Арабската лига.

Тръмп призна Ерусалим за столица на Израел
 
Министрите заявиха, че ще се срещнат отново до месец, за да преценят ситуацията и да съгласуват нови стъпки. Резолюцията съдържа остра реторика, но е бедна откъм съществени действия, отбелязва Асошиейтед прес. В нея липсват наказателни мерки, като бойкот на американски продукти или прекъсване или понижаване на нивото на връзките с Вашингтон.
 
Арабски дипломати заявиха неофициално, че някои страни членки искали текстът да включва наказателни мерки срещу всяка страна, която последва примера на САЩ и признае Ерусалим за израелска столица, но това според източниците било сметнато за прекалено радикално от умерените арабски страни и в крайна сметка отпаднало.
БТА