Той е Силвано Пранди! Познат като Професора. Това е Човекът с главно Ч, който ще бъде старши треньор на България в следващите 4 години – до Олимпиадата в Лондон през 2012 година. Контрактът му все още не е факт, но ще стане съвсем скоро.
За първи пък Пранди се срещна с български журналисти снощи в залата на своя клуб Кунео, а тази сутрин дойде на крака в хотела на пратеника на Гонг, за да разкаже своите виждания за волейбола, силата на родните играчи, бъдещите успехи, живота, емоцията, страстта и самия себе си. Това е първото интервю на живо със Силвано!
Професорът обяви нещо много важно – фланелката на България е над всичко! Ако даден играч не изпълнява указанията ми и не е съгласен с неговия стил на работа – то волейболистът ще бъде изгонен! Фланелката на България значи много и за играчите, и за самият италианец Пранди.
Гонг разкри и начина, по който той може да бъде изкушен – българска луканка! Пранди не употребява алкохол, рядко малко червено вино. Има нужда само от вода.
В щаба му ще влизат и италианци, и българи. Целта му е не само България да спечели, а и да предаде опита си на бивши волейболисти, които сега са треньори и те да го наследят на поста селекционер.
„България може да спечели всичко,” категоричен е настоящият наставник на Владимир Николов във вицешампиона в Серия А1.
Ето част от думите на Силвано Пранди пред Гонг в Кунео – една незабравима и продължителна среща:
- Все още това, че съм треньор на България е неофициално. Разговаряхме с федерацията, постигнахме някакво споразумение. Има няколко неща, за които трябва да се разберат с мениджъра ми, след което би трябвало да подпиша договор.
- Свързани ли са те с финансовите условия, които поставихте като изискване?
- Една част от доуточненията е за финансовите изисквания. Трябва да се разберем за самолетните билети, апартамента, който ще ми бъде предоставен. Хората, които ще бъдат включени в щаба ми също са обект на дискусия. Те ми вярват и се надявам, че всичко това, което трябва, да го изчистим и се надявам всичко да е наред. Просто трябва да изчакаме.
Това предизвикателство е една добра идея. Да бъда треньор на добър отбор като България е един страхотен шанс за мен. Вашият отбор е сред топ отборите в Европа и света.
За мен има само един начин да работиш правилно. Трябва да изградиш култура в играчите си. Волейболът събира много хора на едно място и те трябва да използват съзнанието си, за да постигат резултати. Трябва да им обясниш, че това е пътят, да ги накараш да приемат тази идея и да повярват в нея. Оттам нататък е лесно. Когато състезателите имат мотивация, моята работа е единствено да им покажа точната посока. Трудността е докато изградиш всичко това. Хората, които покажат, че не е приемат този стил, не искат да разберат този начин на мислене и ситуация ще напуснат отбора. Всички трябва да знаят, че фланелката на България е много я
ценно и е най-важна. Това важи и за мен, и за тях.
Когато започвам работа винаги искам максимума. Както в атлетиката – когато тичате, го правите за да бъдете първи. Така и нашата цел ще бъде винаги – първото място. Това ще е трудно, но ще се опитваме. Ако загубим веднъж, ще променим нещо, ще работим отново и отново. През тази година ще участваме в три турнира – световната лига, световните квалификации и европейското първенство. Ще тръгнем в Лигата с мисълта, че трябва да я спечелим. Такава е философията ми. Твърдо вярвам, че България може да спечели всяко състезание. Или някое състезание (усмихва се). Защо не?
Волейболът е не просто моята работа, това е моята страст. Готов съм да започна да трупам нов опит с отбора ви, защото имам нужда от нова емоция. Възприемам и живота като една голяма емоция. Най-важното нещо е да започваме да правим нещо, въпреки че не винаги знаем какви ще са резултатите. Най-ценно е моментът, мига, в който все пак разбереш какви са те. Не парите и материалното, а духът и усещането. Това, че си направил някого доволен.
Не употребявам алкохол! Единственото което пия е вода. Много рядко, с месото по време на вечеря, си позволявам малко вино. И то задължително червено. Съжалявам, че трябва да ви разочаровам, но съм щастлив и така. Що се отнася до изкушението, голямата ми слабост е готвенето. И мога да кажа, че ако се наложи мога да оцелея с моите умения в кухнята. Спомням си когато в продължение на една година ми се наложи да живея с Георги Чолов през цялото време ядяхме луканка. Това беше основното ястие. Приготвяхме и италианска паста, но по българска рецепта. Чолов готвеше пастата в понеделник, но в такива количества, че ядяхме цялата седмица. След това пържехме луканка - с яйца, със зеленчуци, по всякакъв начин. Оцеляхме една година (усмихва се). И всяка вечер когато си лягахме си казвахме „Лека нощ” на български.
На български знам предимно технически понятия – права, нападение, диагонал. Но ще науча още. Онези, които ще ми трябват по време на тренировка и мач с вашия отбор.
За да бъдем готови да постигаме резултати веднага, трябва да имам доверие на онези, с които работя. Не искам да загубя време, за да опознавам някой. А и когато се събираме 15 дни преди участието ни не можем да си позволим подобен лукс. Затова асистентът ми ще бъде някой, когото познавам и вече имам изградена връзка от клубния ми отбор. Той знае начина ми на работа и ще е по-лесно и за отбора. По тази причина поисках от федерацията един асистент. Такъв ми е стилът. Имам нужда и от треньор по физическа подготовка. Всички те ще бъдат италианци, които ми вярват и на които вярвам. Ще искам и двама скаути, които работят със статистическата програма Датаволей. Знам, че миналата година сте работили също с двама – един италианец и един българин. За мен това също е добър вариант. Ще ми трябва и треньор по физическата подготовка и от България, който да работи заедно с италианеца. Все пак ще работим на две групи, с общо 18 състезатели. За съжаление в лигата може да пътуват само 12. Останалите ще се готвят в България под ръководството именно на този човек. Той ще помага на италианския си колега, ще се учи от него или взаимно, ще дискутират. Освен това искам двама технически асистенти от България. Те задължително трябва да са бивши състезатели, които искат да бъдат треньори и са в началото на кариерата си. Това ще бъде един смесен състав, който ще постига резултати веднага, но и ще изгражда връзки и след няколко години, българите работили в него ще могат да заместят италианците.
Знам кой ще бъде скаутът ми. За останалите италианци, още не. Не знам кои ще бъдат и българите. Това е работа на федерацията. В Световната лига може да обявим списък с 24 имена. След това обаче ще останат 18. На практика ще имаме оформени два национални отбора. Във втория ще попаднат и голяма част от младите играчи, а треньор ще бъде някой от българите. Програмата обаче ще бъде същата като на основния състав и докато той е в България ще се готвим с двете групи. Що се отнася до Владо и Пламен - имам нужда от тях. Ще разговарям с тях, не знам каква е мотивацията им, но това не е проблем, който трябва да дискутираме сега.
От щаба, с който в момента разполагам в Кунео имам доста информация. Разполагам с всички мачове от миналата година. Помогна ми скаутът на италианския национален отбор, който работи с мен, както и асистента ми Камило Плачи, който помагаше на Владимир Алекно в руския тим. Що се отнася до новите състезатели това вече е различно. В първата година ще ми бъде трудно да се запозная подробно с младите. Разчитам на многото си приятели във вашата страна. Те ще ми пресъздават ситуацията. Освен това ще изискам от федерацията мачовете на всички по-интересни състезатели от вътрешното ви първенство, както и на някои от чужбина. Това е пътят. Той е напълно логичен. Ще работя с играчите ви за незабавни резултати, но и с мисъл за бъдещето. Ще създам компилация от опитни като Пламен и Владо и много млади, които да израстват покрай тях.
Много ми е трудно да кажа какъв съм. Аз съм човек, който живее в мир със себе си. Роден съм за треньор. Не само за волейболен, защото дълго време бях учител по физическо – около 15 години. После се прехвърлих във волейбола, но винаги съм преподавал нещо на някого. Имам няколко приятели, не много, но достатъчно. Но аз се чувствам най-добре със себе си. Ако искате по точен отговор може би трябва да питате хората в България – Георги Чолов, Димитър Каров, Димитър Златанов, Димо Тонев, Любо Ганев, дори Владо Николов и Христо Цветанов.
Невъзможно ми е да отговоря на въпроса колко време в денонощието не мисля за волейбол. Никой няма контрол над съзнанието. Опитвам се да намеря от време на време различна насока в живота си. Понякога волейболът обаче взема връх. Спортът е хубав, аз го харесвам, обичам да изпитвам тази емоция, която носи.
Жена ми Розин е свикнала вече с моя начин на живот. Тя работеше в банка преди няколко години, но вече не. Следва ме навсякъде по света, сега е в Кунео, където имаме къща.
1 час
Президентът: Българското читалище е уникален национален феномен
Българското читалище е уникален национален феномен, каза президентът Илияна Йотова ...
2 часа
Правосъдното министерство на САЩ започва федерално разследване за смъртта на Алекс Прети
Министерството на правосъдието на САЩ започна федерално разследване във връзка със ...
2 часа
Тръмп заплаши с мита държави, които доставят петрол на Куба
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши с налагане на мита държавите, които доставят ...
3 часа
Съветът на Европа прекрати постмониторинга на Северна Македония
Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) прие резолюция за приключване ...
3 часа
КЕВР утвърди по-висока цена на природния газ за февруари
Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за месец февруари ...
3 часа
Линдзи Вон е в болница след падане в последното спускане за жени в Кран Монтана
Американската звезда в алпийските ски Линдзи Вон беше откарана в болница за прегледи, ...
4 часа
Арестуваха бившия водещ на CNN Дон Лемън
Бившият водещ на Си Ен Ен Дон Лемън, който в момента работи като независим журналист, ...
4 часа
Оставиха в ареста обвиняем за домашно насилие от Кюстендил
Районният съд в Кюстендил наложи най-тежката мярка за неотклонение „задържане под ...
5 часа
Делян Пеевски: Сезирам ВСС за снизходителното отношение на окръжния съд в Плевен към поредния убиец на пътя
Делян Пеевски, лидер ДПС-Ново Начало обяви, че сезира "инспектората на ВСС за снизходителното ...
5 часа
Борисов пред Манфред Вебер: България отбеляза сериозен икономически напредък
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че се е срещнал с председателя на Европейска народна ...
5 часа
ЕК публикува данни за напредъка по 8 наказателни процедури срещу България
Европейската комисия представи днес данни за движението на осем наказателни процедури ...
5 часа
Гърция оглави класацията за най-добра кухня в света
Гръцката кухня се нарежда на първо място в света за 2025 г. в проучване на платформата ...
5 часа
Таксиметровите шофьори в Гърция започват стачка заради прехода към електрически автомобили
Таксиметровите шофьори в Гърция започват нова двудневна стачка на 3 февруари заради ...
5 часа
Огнеборци на крак заради сигнал за падащи предмети от блок в Шумен
Огнеборци са мобилизирани заради сигнал за падащи предмети от жилищен блок на пл. „Оборище“ ...
6 часа
София отбелязва рекордна година за туризма, най-много са посетителите от Италия
София затвърждава позицията си като една от най-бързо развиващите се градски дестинации ...
6 часа
Шестима военни спортисти ще участват в българския олимпийски отбор за 2026 година
Шестима военнослужещи са в състава на българската олимпийска делегация за XXV зимни ...
6 часа
Две тежки катастрофи с фатален край разследва Окръжната прокуратура във Враца
Окръжната прокуратура във Враца ръководи две досъдебни производства за тежки пътнотранспортни ...
6 часа
Израел ще отвори граничния пункт „Рафах“ между Газа и Египет
Израел обяви, че ще отвори отново граничния пункт „Рафах“ между Газа и Египет в двете ...
6 часа
Случаят с предозиралото дете: Полицията проверява аптека за продажба на лекарство за епилепсия без рецепта
Полицията в Бургас проверява аптека за продажба на лекарство без рецепта след случая ...
6 часа
Новото правителство на Нидерландия обеща пълна подкрепа за Украйна
Новото правителство на Нидерландия увери, че ще продължи пълната си подкрепа за Украйна ...
7 часа
Срещу 8 000 евро: Пуснаха на свобода шофьора, причинил фаталната катастрофа край Телиш
Окръжен съд Плевен пусна Димитър Димитров на свобода с мярка за неотклонение парична ...
7 часа
Прокуратурата във Видин води разследване по случая с побоя пред дискотека
Прокуратурата във Видин води разследване по случая с побоя пред дискотека, съобщиха ...
7 часа
Минималната работна заплата в ЕС: От 620 € в България до 2 704 € в Люксембург
Според данни на Евростат към 1 януари 2026 г. 22 от 27 държави в ЕС имат национална минимална ...
7 часа
Голям пожар избухна в центъра на Лондон, няколко жп гари са затворени (ВИДЕО)
10 пожарни автомобила и около 70 огнеборци потушават пожар в едноетажна търговска сграда ...
7 часа
Секретарят на СО: Новата структура влиза в сила с високи очаквания и фокус върху резултатите
От 1 февруари 2026 г. София започва да се управлява по нов модел, който цели по-ефективна, ...
7 часа
Прибирайки се от работа: Полицай спипа шофьор с положителна проба за амфетамин, в колата било и детето му
Полицай спипа шофьор с положителна проба за наркотици във Варна, съобщиха от полицията.
Униформеният ...
7 часа
Лисица се разходи в двора на училище в центъра на София (СНИМКИ)
Лисица беше забелязана да се разхожда в двора на столичното Шесто основно училище ...
7 часа
Кой ще бъде служебен премиер: Петима казаха „да“ – на ход е президентът Илияна Йотова
Президентът Илияна Йотова приключи консултациите с потенциалните кандидати за служебен ...
7 часа
ЕК прекрати наказателната процедура срещу България за качеството на въздуха
Европейската комисия прекрати производство за установяване на нарушение срещу България ...
7 часа
Откраднаха куфари с над 2 млн. евро в брой на оживена улица в Токио
Трима души откраднаха куфари, в които е имало сума, равняваща се на над 2 милиона евро ...
8 часа
Опитни телевизионни експерти поемат ръководството на дирекция „Програма“ в Нова Броудкастинг Груп
В отговор на динамично променящия се глобален пазар на телевизионно съдържание и стратегическото ...
8 часа
Крайбрежната алея в Ахтопол под риск от ерозия
Ерозия е установена в района източно от крайбрежната алея в Ахтопол, съобщиха от Община ...
8 часа
Ердоган предложи на иранския президент посредничество в отношенията със САЩ
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган е провел днес телефонен разговор с иранския ...
8 часа
Желязков: 2025 г. счупи рекорда по иззети наркотици и акцизни стоки
Отчетеният ръст на иззетите през 2025 г. количества наркотични вещества и акцизни стоки ...
8 часа
Пето „Да“: Силвия Къдрева също е съгласна да бъде служебен премиер
Заместник-председателят на Сметната палата Силвия Къдрева заяви пред журналисти, ...
8 часа
Орбан: Украйна отслабва Европа
Украйна не засилва Европа, а я отслабва и „я завлича във война“, заяви унгарският премиер ...
8 часа
Млад мъж от Първомай, живял с 15-годишна, отнесе глоба от 306 евро
22-годишен младеж от Първомай, заживял съпружески с непълнолетно момиче, се сдоби с ...
8 часа
Собствениците на имоти в „Елените” настояват за спешно възстановяване на тока, водата и канализацията
Собственици на имоти във вилно селище (в.с.) "Елените" настояха за спешно възстановяване ...
8 часа
Среброто и златото поевтиняха след рекордните си нива
Цената на среброто спадна под 100 долара за тройунция на фона на реализиране на печалби ...
8 часа
Гуцанов: Категорично трябва да има конгрес на БСП преди изборите
Категорично трябва да има конгрес на БСП преди изборите. И затова съм един от инициаторите ...