Националният отбор по ветроходство на ЮАР прави изпитания на своите яхти в Института по хидро- и аеродинамика на БАН във Варна. Това съобщи директорът на института старши научен сътрудник д-р инж. Костадин Йосифов по време на посещението на вицепремиера и министър на образованието и науката Даниел Вълчев в института.
Изпитанията на ветроходните яхти се правят с макети с максимална дължина от 4 до 5 метра във връзка с участие на отбора във ветроходно състезание през 2007 година. Вече са подписани договори за изпитания на яхтите на отбора по ветроходство на ЮАР и за следващи състезания, съобщи д-р Йосифов. Тази година Институтът по хидро- и аеродинамика е спечелил и първата си поръчка за изпитание на танкер.
В момента институтът работи върху поръчка от САЩ, а през септември се очаква такава и от Дания. Г-н Йосифов уточни, че Института по хидро- и аеродинамика залага много на контактите във САЩ, тъй като най-нетрадиционни задачи идват тъкмо от там. Поръчките от България са главно за консултантски услуги, като за периода 2004 – 2005 година приходите от изследвания за български компании са под 1%. През посочения период, най-голям процент /59%/ от реализираните от Института по хидро- и аеродинамика приходи от изследвания идват от договори с европейски страни.
Институтът работи добре с два научни центъра в Китай. Добро е взаимодействието на учените от института с Технически университет-Варна, каза още д-р Йосифов. В момента на специализация в Института по хидро- и аеродинамика са трима студента от Турция и трима от Франция, както и петима аспиранти.
В Института по хидро- и аеродинамика министър Даниел Вълчев разгледа кавитационната лаборатория, както и присъства на изпитание в дълбоководен буксировъчен басейн. Просветният министър получи почетен диплом и пакет на института. Той посети и Института по океанология, където бяха направени презентации от директора на института старши научен сътрудник д-р инж. Христо Слабаков, от д-р Любомир Клисуров, който говори за биологичното разнообразие на Черно море, и д-р Илия Щирков, който акцентира върху културно-историческото наследство на българското Черноморие. В момента Институтът по океанология е координатор по 23 проекта и партньор по 19. /БГНЕС/