Стотици смелчаци от цялата страна скачаха в студени води, за да извадят Богоявленския кръст по случай честванията за Йордановден.
На 6 януари - Богоявление, традицията повелява свещеници да хвърлят кръстове в реки, езера, морето и други водоеми, за да спазят традицията на Йордановден за здраве, късмет и плодородие. Млади мъже се хвърлят въпреки студа и ниските температури и изваждат кръста от водата. Който го извади, бива честит и здрав през цялата година.
Болни се къпят във водата, където е хвърлен кръстът. Ако хвърленият във водата кръст замръзне, предвещава здраве и голям берекет. Ако пък времето е студено и сухо, се приема като знак за плодородна и добра година.
30-годишният Денис Белов е смелчагата, който извади Богоявленския кръст от езерото в столичния квартал Дружба тази година. Младежът се хвърля в студените води за пети пореден път, но едва сега успя да се пребори за разпятието. Той се оказа най-бърз сред над 50 участници, един от които бе мъж на 71 години. Най-младият от състезателите бе на 16 години. Днес участниците в битката за кръста заеха доста по-рано позицията си до водата и нетърпеливо приканваха с викове „Хайде, попе". Свещеният кръст бе хвърлен във водите на езерото от Браницкият епископ Григорий, който е викарният епископ на Софийския митрополит.
21-годишният Тодор Дамянов от Враца извади Богоявленския кръст от морската вода край Първа буна във Варна. Момчето е студент по право във Велико Търново. Тодор е работил като морски спасител. Той получи от митрополит Йоан кръст за спомен, но заяви, че не вярва в Бог. Дамянов пожела здраве на всички. 42-ма бяха смелчаците, които се хвърлиха в морето за кръста. Най-възрастният бе 75-годишният Васил Тепеделенев, а най-младият - Петър Иванов на 14 години.
33-годишният Пламен Павлов извади Богоявленския кръст от ледените води на Марица в Пловдив. Младият мъж е военнослужещ в 68-ма бригада и е участвал в мисии в Афганистан.
"Аз съм вярващ човек и това за мен е най-голямото щастие", каза пред журналисти Пламен.
Той е семеен от 5 години, но все още няма дете и си пожела тази година да го споходи и това щастие. На брега на Марица при Водната палата се събраха около шейсетима кандидати да хванат кръста. Пловдивският митрополит Николай благослови смелчагата, хванал кръста, и стотиците присъстващи на ритуала.
26-годишният Светлозар Савов извади Богоявленския кръст от водите на река Дунав край Русе. Той е роден във великотърновското село Златарица и е един от най-добрите ни състезатели по свободни боеве, вече е известен и като гаджето на фолк певицата Десислава. Савов вади кръста за пети път, като един от тях е бил в родния му край, а последният път в Русе той успя през 2013 г. Младият мъж сподели, че е вярващ и че ако я нямало вярата му, нямало да може да извади кръста. Русенският митрополит Наум го дари със златно кръстче, а от кмета Пламен Стоилов Светлозар Савов получи 100 лв. и халат, областният управител го дари с икона. Общо 13 смелчаци, предимно млади хора, скочиха за кръста в Русе, при температура на въздуха -5 градуса, а на водата 3 градуса. Митрополит Наум отслужи богоявленския водосвет.
26-годишният Георги Соколов от благоевградския квартал "Грамада" улови православния кръст в река Благоевградска Бистрица на Богоявление. Младежът участва в ритуала на Йордановден за седми път, но за първи християнският символ попада в ръцете му. Георги пожела на себе си и на целия български народ здраве през новата година.
В ледените води на реката влязоха десетки смели момчета и мъже. За първи път в реката в Благоевград се изви и мъжко хоро.
Трима смелчаци се впуснаха в надпреварата за изваждане на Богоявленския кръст след водосвета, отслужен от отец Евгени в Сливен на 6 януари. Победител стана 20-годишният Йордан Георгиев, който е роден в Сливен и е студент първа година в София по археология.
Младежът участва за трети път в ритуала на Йордановден. Младият именник беше благословен от отец Евгени, а кметът на града Кольо Милев връчи паричната му награда от Община Сливен в размер на 100 лева. „Щастлив съм много. Пожелавам здраве и късмет на всички съграждани", бяха първите думи на победителят.
33-годишният Ивайло Дичев извади кръста на Богоявление от водите на река Янтра в Габрово. "Посвещавам всичко на жена си и семейството си", каза младият мъж, докато се оглеждаше в тълпата да намери своята любима. Ивайло Дичев е ветеринар по професия и скача за първи път. Той успя да хване Светия кръст във водите на Янтра секунди преди до него да стигне миналогодишният победител Божидар. По традиция Ивайло получи бутилка червено вино от кмета на Габрово Таня Христова.
Именникът Дани Порожанов хвана Богоявленския кръст в Кюстендил. 16- годишният младеж бе най-съобразителен в ледените води на река Банщица. Дани е ученик в 9- ти клас на ПМГ "Проф. Емануил Иванов". 30 младежи участваха в ритуала по ваденето на кръста в Кюстендил.
Празничното шествие водеше архиерейският наместник Генади Генадиев, който хвърли кръста максимално далече от всички участници и след кратко търсене, той се оказа в ръцете на Дани Порожанов. "Пожелавам на всички кюстендилци здраве, късмет, щастие и много успехи. Не очаквах, че аз ще го хвана. Тръпката е уникална. Почнах да си бъркам по водата и го хванах, всичко стана за секунди", каза Дани Порожанов. Няколко хиляди се бяха събрали около Железния мост над река Банщица и по поречието й.
31-годишният кадет от Националния военен университет Емил Михайлов извади богоявленския кръст от водите на река Янтра във Велико Търново. Младият мъж се оказа най- ловък сред участниците, скочили в ледените води под Владишкия мост. Тази година нямаше люта битка за Светия кръст, който беше уловен само за няколко секунди от кадет Михайлов. Неговите колеги го прегръщаха и бързаха да целунат кръста за здраве.
Около 60 курсанти и цивилни граждани влязоха в реката, за да участват в ритуала за здраве на Йордановден. Самият победител призна, че скача за първи път за кръста. По традиция Великотърновският митрополит Григорий хвърли кръста във водата, а след това благослови късметлията и го дари с парична награда от 100 лв. Кадет Михайлов получи и 100 лв. от кмета Даниел Панов, както и три дни домашен отпуск от ръководството на Военния университет. Емил Михайлов разказа, че е родом от Пловдив и има две дечица - на 7 и 10 годинки. След като извади кръстът, той пожела здраве за себе си и цялото си семейство.
27-годишният Християн Смолев от Стара Загора извади Богоявленския кръст при традиционния ритуал, който се състоя в парк "Йордан Капсъмунов" в Стара Загора. Младият мъж пожела на себе си и всички българи здраве, късмет и успех. Християн има частен бизнес и е завършил Търговската гимназия в Стара Загора. Той за първи път скача в ледените води на Езерото.
Заедно с него за Богоявленския кръст се хвърлиха още 29 смелчаци. За първи път в историята на ритуала в Стара Загора те извиха и мъжко хоро, изпълнявайки песента "Ако умра ил загина". Най-малкият участник в Богоявленския ритуал в Стара Загора тази година бе 13-годишният Алекс. Преди да бъде хвърлен кръстът, бе отслужен водосвет и бяха осветени бойните знамена. На събитието присъстваха десетки граждани и представители на различни институции.
Десетки врачани се събраха, за да станат свидетели на ритуалното изваждане на кръста от ледените води на реката Лева край Враца. Ритуалът се извършва на Богоявление за втора година по инициатива на Община Враца. Тази година за участие в него се записаха 14 мъже от Враца и село Згориград.
Най-младият участник бе 23-годишният Марин Цветков, а най-възрастният 50-годишният Христо Манов. Първи до хвърления в реката кръст стигна 33-годишният Петър Тодоров от с. Згориград, който е пожарникар по професия.
В ледените води на Лева под звуците на градската духова музика, се изви мъжко хоро. „Не мога да опиша каква емоция изпитва човек в момента на изваждането на кръста. Страхотно е! Единственото, което си пожелавам е здраве!" - каза Петър Тодоров. Младият мъж получи от кмета инж. Николай Иванов финансов подарък, а на всички участници бе раздадена по бутилка червено вино.
В Монтана 52-ма души скочиха в ледените води на езерото Монтанензиум, за да спасят кръста. Пръв стигна до него 17-годишният Самуил Йошков. Той е ученик в Природо-математическата гимназия със специалност информационни технологии. Спортува плуване и танци. Кметът на Монтана Златко Живков връчи на победителя в надпреварата 150 лева. Другите 51 смелчаци получиха по 20 лева утешителна награда.
Здравко Димитров за втори път извади кръста на Богоявление от морето в Балчик. 23-годишният студент от Националната спортна академия бе най-бърз и миналата година. Той сподели, че тогава си е пожелал здраве и наистина е бил здрав през 2014-а, но не е имал много късмет, затова за тази година иска повече късмет. Здравко е спортист, републикански шампион по хвърляне на чук с много рекорди в дисциплината. Учи за треньор по лека атлетика.
21 предимно млади мъже скочиха в морето от кея в Балчик. Много от тях са от школата по лека атлетика "Черно море 2005". Най-малките бяха на 16-годишна възраст. Един от тях - Живко Тодоров, призна, че родителите му са били против да скочи във водата на Йордановден, но той от много години харесва ритуала и е мечтаел да го стори, гледайки как го правят по-големите.
Успехът на Здравко се дължеше най-вече на наблюдателността му. Неговите съперници скочиха веднага в морето, след като отец Георги хвърли кръста, и се насочиха в грешна посока, докато победителят проследи къде пада кръстът и единствен се спусна натам.
Кметът на общината Николай Ангелов награди победителя с 200 лева, а всички останали получиха по 50 лева. Участници - ветерани споделиха, че водата е била по-студена от миналата година. Според организаторите температурата на въздуха в момента на церемонията е била минус 2 градуса, а на водата 5 градуса.
Шестима смелчаги се хвърлиха за светия кръст в морски води край Каварна. Най-бърз сред плувците се оказа Иван Йорданов. 25-годишният каварненец сподели, че е горд със себе си и си пожела здраве през цялата година, защото вярва, че скачането в ледените води ще го пази от болести. Младият мъж скача за кръста за четвърта година година, а го улавя за втора. Първенецът получи от кмета на Каварна Цонко Цонев 300 лева и рекламни материали на общината.
В залива „Болата" край село Българево също бе спазен ритуалът и традиционното честване на Богоявление, а светият кръст беше хванат от Живко Илиев.
Пред погледите на най-малко 200 души, около 20 смелчаци се хвърлиха в ледените води на река Вит под емблематичния мост при плевенското село Ясен. Най-младият участник в надпреварата за Богоявленския кръст беше на две годинки и влезе във водата на раменете на баща си. Отец Антоний отслужи молебен за здраве преди мъжете да скочат във студените води. "За втори път скачам и цяла нощ не съм спал и се надявах, че ще хвана кръста и той е в мен!", сподели Венислав Тодоров, секунди след като излезе от водите на река Вит. Той пожела на всички свои близки и приятели да са много здрави през предстоящата година. С пожелания за здраве, късмет и щастие, кметът на Плевен проф. д-р Димитър Стойков връчи на победителя Венислав награда от 250 лева. Венислав е на 27 години. Той е от Плевен, за сега не е женен и в момента е безработен.
Обновеният градски фонтан в Търговище за поредна година се превърна в сцена за провеждането на Богоявленския ритуал. Тържеството на централния площад започна с изпълнения на градския духов оркестър под диригенството на Красимира Коларова. Архиерейският наместник Славчо Проданов в съслужение с други свещеници отслужи тържествен водосвет за здраве и сполука на всички търговищенци. Пред погледите на насъбралите се миряни, в заледените води на градския фонтан скочиха 12 смелчаци. Най-бърз сред тях, за трета поредна година, бе Руси Димитров. 21-годишният мъж е безработен и заяви, че се включва в ритуала за здраве. Това пожела той и на жителите на Търговище. След като върна кръста на отец Проданов, Димитров получи събраната чрез дарения от фирми и частни лица сума от 920 лева.