Праисторическа библиотека в Магурата
Праисторическа библиотека в Магурата / Дарик, архив

Галерията с рисунките в пещерата "Магура" представлява праисторическа библиотека, в която е събрано познанието на хората от онова време.

Това казаха във Видин Емил Цанков и Кирил Кирилов, заместник-председатели на Археологическото дружество в Белоградчик.

Досегашното тълкуване и датировка на рисунките в пещерата "Магура" според тях е неправилно.

Рисунките са част от библиотека, запис на човешкото познание и са разпространявани целенасочено на други места по света. Това е и обяснение защо елементи от тях се срещат на толкова много места, посочиха археолозите.

В научната общност съществуват различни хипотези за началото на рисунките - от 12 000 до 3000 години и всеки автор има собствено мнение по въпроса. Според двамата археолози най-ранните рисунки в пещерата "Магура" са на 22 000-26 000 години.

Отварят залата с праисторически рисунки в "Магурата"

Създадена е пълна карта на праисторическите рисунки в пещерата, по която се работи от девет години и каталог, който ще позволи с точност и научна прецизност да се сравняват рисунките от пещерата с други подобни изображения по света.

Идеята на археолозите от Белоградчик е на място да бъде създаден институт, който да се занимава с детайлно изследване на символите от пещерата и тяхното разпространение в света.

Освен това археолозите искат да възстановят празниците на древните и да организират през следващата година Международен фестивал на слънцето в Белоградчик.

Източник: БТА