За българските ученици добрият гражданин познава и изучава историята си
Българските осмокласници са песимисти за бъдещето на Европа
95152
Българските осмокласници са песимисти за бъдещето на Европа
Българските осмокласници са песимисти за бъдещето на Европа
Българските осмокласници са на последно място в Европа по ниво на гражданско образование. Това сочат резултатите от проучване в 24 държави от целия свят, в три от които знанията на децата са под минималните.
Сред останалите 21 страни, учениците в които са издържали теста, България се нарежда на 16-та позиция, а момичетата у нас показват по-високо ниво на гражданско образование от момчетата. Изследването е направено сред 94 000 ученици и резултатите от него все пак са по-високи от друго подобно проучване, направено през 2009 г. Те бяха представени от Светла Петрова, началник отдел в Центъра за оценяване в предучилищното и училищното образование.
Средният резултат на нашите момичета е 511 точки, а на момчетата 473 точки. "Отново се потвърждава констатацията, която правим от отдавна, че българските момичета имат по-добри умения за мислене или тяхната подготовка в по-фундаментален аспект е по-добра от тази на момчетата", коментира Петрова.
БГНЕС
Тя съобщи, че според българските осмокласници, участвали в изследването, изучаването и познаването на родната история е значително по-ценна характеристика на добрия гражданин, отколкото за останалите осмокласници.
Информирането за политическите събития и демонстрирането на уважение към представителите на властта е по-малко ценно за българските ученици, отколкото за техните връстници, сочат резултатите от изследването. "Ясно се вижда, че членуването в политически партии не е сред ценностите на добрия гражданин както за българските ученици, така и за останалите осмокласници от изследването", заяви Петрова.
Според осмокласниците от изследването най-големите заплахи за човечеството са замърсяването на околната среда, тероризмът, недостигът на вода и храна, заразните заболявания, промяната на климата, бедността, престъпността и други.
БГНЕС
По темата за равенството в демократичното общество "общият извод е, че за почти половината от българските ученици политическите изяви и гражданската активност са по-скоро територия за мъжете, отколкото за жените", коментира Петрова. Тя отбеляза, че момичета от изследването от всички държави и от България подкрепят идеята, че трябва да има равенство между половете - в обществените изяви и в политическия живот.