Арменците в Силистра честват 390-годишнината на своя храм „Света Богородица", смятан за най-старата арменска църква в България. Празнична литургия отслужи отец Дирайр Хадавян от Русе заедно със свещеници и църковния хор от Шумен. За традиционния курбан в двора на храма се събраха гости от различни краища на страна и от Канада.
Честването на 390-годишнината от създаването на най-стария действащ арменски храм в България и уникален сред храмовете по света започна с празничен звън на камбаните. В благоговение пред вярата, стари и млади, свели глави, нареждат молитви.
За годината на съграждането на храма се съди по камък с надпис, който и днес може да се види в едно от помещенията. Разчетеният от Агоп Гиликян текст разкрива, че първоначално името на църквата е било "Сурп Крикор Лусаворич" (или "Свети Григорий Просветител"), а годината на издигане е 1069 по арменското летоброене, което е 1620 по Григорианския календар. Камъкът е бил вкопан в пръстения под на храма. При ремонт е изваден и е изложен в северната малка стая.
Според мнението на специалисти куполът на църквата е уникален със своите стенописи - нещо рядко срещано в арменските храмове. Върху стените има картинни икони, нарисувани с маслени бои. В горната част на северната и южната стена на централното помещение има отвори. Те са подредени по точно определен начин, за да създават акустиката на църквата - също рядък архитектурен подход. На олтара не е прието да се поставят изкуствени вещи (икони, цветя и др.).
За съжаление от далечната 1966 г. силистренската арменска църква няма действащ свещеник. По покана на църковното настоятелство за празници идва свещеник от Русе или Варна.
Какво е усещането да служиш в най-стария арменски храм споделя 34-годишният отец Дирайр Хадавян от Русе: „Чувството всеки път е неповторимо. Невероятни са усилията, положени от нашите предци, които са строили тези църкви в много опасни за тях времена и ние трябва да опазим това наследство за нашите поколения".
Арменците са сред най-старите жители на Силистра. Според исторически свидетелства арменец е управлявал Силистра през единайсети век - през 1016 година стратег на Доростол /Силистра/ е бил Джоджик, който е с армено-грузински произход. Това любопитно сведение от историята е публикувал силистренският историк Иван Занов в книгата си "Арменците в Силистра - минало и съвременност".
Днес общността е малка - едва 120 души, но арменците пазят традициите и ги предават живи на своите потомци, отбелязва председателката на арменското настоятелство Сирухи Шейтанян. „Ние ги възпитаваме с пример, а не с думи. Той където и да бъде детето, ще отиде там на църква, но пак ще отиде на този ден".
Първият подарък за празника - кандилница - е от българската църква „Св.св. Петър и Павел". По този повод Сирухи Шейтанян си спомня случай, в който турчин от Турция е подарил курбана за предишен храмов празник: „Направил го е с мисълта, че Господ е един, но ние го наричаме с различни имена. Мисля, че с това се изчерпва всичко. Не ми е приятно, когато политици решават, че това е тяхна заслуга. Това е заслуга на хората, защото хората са се разбирали много преди днешните политици да ги има".