- Бизнесът с кръв продължава, въпреки че повече доброволци даряват
По случай Световния ден на кръводарителя осем дългогодишни доброволни кръводарители и две институции получиха почетни плакети.
Макар броят на доброволците да се увеличава през последните години, споделя д-р Живка Димитрова, началник отдел „Здравна политика и първа помощ" в БЧК, няма как да се прекрати порочната практика да се плаща на хора, за да дарят кръв, защото все още нуждаещите се са повече от тези, които даряват.
Законови промени ще улеснят кръводаряването
600 души дневно се нуждаят от кръвопреливане, а 1/3 от тях са деца. Днес в акцията, проведена от БЧК, над 30 софиянци откликнаха на апела да дарят кръв.
Броят на кръводарителите е значително по-малък от нуждаещите се. В България средно около 170 000 души даряват кръв или около 20-23 души на 1000 човека, каза д-р Живка Димитрова.
Най-дефицитните кръвни групи са с отрицателен резус фактор, поясни Димитрова. Според нея в България все още няма как да се спре платеното кръводаряване. Няма достатъчно кръводарители. Ако те са повече, няма да има такова платено кръводаряване. Когато на ваш близък кажат, че няма кръводарители и той няма откъде да намери такива, тогава той се принуждава да търси платени донори. "Оправдавам хората, които търсят кръводарители, за а помогнат на близките си, но не оправдавам платеното кръводаряване", каза Димитрова.
България е на опашката на Европа и в даряването на кръв
Българинът дарява кръв особено ако има отправен апел за това. При призив заради инцидент или катастрофа се отзовават доста хора, казват от БЧК.
Днес организацията награди дългогодишни кръводарители. Рекордьор сред тях беше професор Веселин Симеонов, който е дарил кръв 61 пъти.