22-ри поход по стъпките на Таньовата чета
22-ри поход по стъпките на Таньовата чета / netinfo
Триста души тръгват по стъпките на четата на Таньо войвода от тутраканското село Пожарево днес. Таньовата чета е втората чета на българската емиграция в Румъния, организирана по инициатива на Христо Ботев през 1876 година.

48 от походниците са от Силистра, останалите са от Тутракан, Исперих, Разград и Попово, съобщи д-р Анатоли Кънев от културно-просветното дружество “Родно Лудогорие”. По традиция походът започва с възстановка на слизането на четата на дунавския бряг при село Пожарево. Над 220-километровият маршрут до лобното място на четата – Керчан баир край поповското село Априлово – ще бъде изминат до 2 юни.

Повече от 30 години краеведът Борис Илиев проучва историята на четата. Едва през 1996 година се разбира, че тя е наброявала 28 души. Биографиите на 23-ма от четниците от части са проучени. По време на единайсет дневния си боен път Таньовата чета е водила три сражения и е дала девет жертви.

Други новини от Русе