/ ThinkStock/Getty Images
Материята може да приеме много форми - от познатите твърда, течна и газообразна, до по-сложни състояния, открити на границите на физиката. Сега изследователи установиха ново своеобразно състояние на материята, което са нарекли "топологична свръхпроводимост".

Изследователите разгледали поведението на определен тип квазичастици, взаимодействие, което се държи като частица, дори и да не е такова. Интересни в това проучване са фермионите на Майорана, които са определени като свои собствени античастици.

Учени измериха масата на Земята с помощта на „призрачните частици“

Квантовите компютри използват силата на квантовата механика за изпълнение на изчислителни задачи. Те имат потенциала да правят сложни изчисления с изключителна лекота, но преди да има напълно функциониращ квантов компютър, учените трябва да се справят с много предизвикателства.

Един от тях е стабилността на кубитите (квантовите битове). Изчислителните единици на тези машини са доста деликатни, борещи се да се справят с шума в околната среда. Фермионите на Майорана са склонни да бъдат по-здрави, така че се предполага, че биха могли да направят добри кубити. Смята се, че фермионите на Майорана се появяват при определени фазови преходи на свръхпроводници и се смята, че този преход е топологичната свръхпроводимост, наблюдавана от изследователите.

Астрономи откриха най-древната звезда във Вселената

"Нашите изследвания успяха да разкрият експериментални доказателства за ново състояние на материята - топологична свръхпроводимост", казва в изявление старшият ръководител на проучването Джавад Шабани, доцент по физика в Нюйоркския университет. "Това ново топологично състояние може да се манипулира по начини, които биха могли както да ускорят скоростта на квантовите изчисления, така и да увеличат мястото за съхранение."

Екипът е успял да види появата на тази топологична свръхпроводимост в двуизмерна система, но учените вярват, че системата може да бъде мащабируема.

Ако наблюденията им са правилни, откритието им може да се използва за конструиране на кубити, както за извършване на изчисления, така и за съхраняване на квантова информация.

За още любопитни новини и снимки харесайте страницата на Dariknews.bg във Facebook тук
БГНЕС