Четенето на книгите за Хари Потър прави човек по-добър според изследване, публикувано в официалното издание на американската Психологическа асоциация, пише в. "Метро".
Магическият свят, измислен от Джоан К. Роулинг, е пълен с чудати хрумвания. С развитието на историята се разкриват недостатъците му и той е толкова плашещ, колкото и реалния свят, в който живеем.
Увреждат ли детските мозъци "Игра на тронове", Хари Потър и "Игрите на глада"?
Възрастните и децата са омагьосани от книгите. Децата, които ги четат и се идентифицират с Хари Потър, са по-непредубедени и за тях е по-малко вероятно да подхождат с предразсъдъци към малцинствени групи в обществото. Както би потвърдил всеки фен на романите, те са посветени на приятелството и морала, като в същото време са класическа приказка за битката между доброто и злото.
Трите най-продавани книги в Amazon
Проучването беше проведено сред три различни групи от деца и юноши на възраст над 10 години. Във всяка от тях участниците, които разбираха и можеха да дискутират по-сложните теми в книгите, бяха по-склонни да съчувстват на малцинства в тежко положение или на маргинализирани групи (като имигрантите).
Има много социални въпроси, засегнати в романите, които имат еквивалент в историята на нашия свят.
В тях има маргинализирани и потиснати групи на магически същества, каквито са великаните и кентаврите. Изрази като "чистокръвен" и "мътнород" правят асоциация с нацистка Германия, както и с всяка страна или режим, които са наложили кастова система.
Най-великите филмови героини в историята (СНИМКИ)
Идентифицирането с Хари е показателно за това да приемаме другите такива, каквито са. Той няма ума на Хърмаяни, нито визията на класически супергерой. Обаче се отнася към всеки като към равен, вероятно защото знае също толкова добре какво е другите да се отнасят лошо към него. Добротата и приемането на другите го правят герой не по-малко от неговите дела. Хари Потър вдъхновява порасналите си читатели да бъдат герои, доколкото е възможно.
Източник: БТА