Астрономи обявиха, че са открили най-обещаващите „намеци“ за потенциален живот на планета извън нашата Слънчева система, въпреки че други учени изразиха скептицизъм.
В научните среди се водят оживени дебати дали планетата K2-18b, която се намира на 124 светлинни години от нас в съзвездието Лъв, може да бъде океански свят, способен да приеме микробен живот.
С помощта на космическия телескоп „Джеймс Уеб“ британско-американски екип от изследователи откри признаци на два химикала в атмосферата на планетата, които отдавна се смятат за „биосигнали“, показващи извънземен живот.
A distant planet’s atmosphere shows signs of molecules that on Earth are associated only with biological activity, a possible signal of life on what is suspected to be a watery world, according to a new report. https://t.co/ZScqN7tbyT
— The Washington Post (@washingtonpost) April 17, 2025
На Земята химикалите диметилсулфид (DMS) и диметилдисулфид се произвеждат само от живот, най-вече от микроскопични морски водорасли, наречени фитопланктон, предаде АФП.
Изследователите обаче призоваха към предпазливост. Те твърдят, че са необходими още наблюдения, за да се потвърдят тези резултати, и че не обявяват окончателно откритие.
Според Никку Мадхусудхан, астрофизик от Университета в Кеймбридж и водещ автор на изследването, публикувано в The Astrophysical Journal Letters, последиците могат да бъдат огромни.
„Това, което откриваме на този етап, са намеци за възможна биологична активност извън Слънчевата система“, заяви астрофизикът.
„Честно казано, мисля, че това е най-близкото до това да видим характеристика, която можем да припишем на живот“, посочи той.
Best-ever sign of alien life found on distant planet as scientists '99.7% sure' https://t.co/dgIpcTes0H
Но външни експерти изтъкнаха споровете относно предишни открития за екзопланетата. Те добавиха, че тези химикали може да са били създадени по неизвестен начин, нямащ нищо общо с живота.